Fethullah Gülen “parçam” dedi, İbrahim Canan’ın adı okula verildi

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen yeni video yayımladı. Fethullah Gülen’in videoda “parçam” dediği Prof. Dr. İbrahim Canan’ın adının Beykoz’daki bir okula verildiği ve aynı isimle eğitime devam edildiği ortaya çıktı. İbrahim Canan, “Fethullah Gülen’in Sünnet Anlayışı” isimli kitap yazdı. Örgütün elemanlarını tehditle üniversite kadrosuna geçirdi. Kitapları Zaman gazetesi tarafından ücretsiz dağıtıldı ve Fethullah Gülen’in Bakü’de açtığı üniversitede rektör olarak görev yaptı.

Fethullah Gülen kalp hastalığı sebebiyle hastaneden çıktıktan yaklaşık bir ay sonra yeni bir video yayımladı.
Fethullah Gülen, “kadirşinas dostlar” başlığıyla yayımlanan videosunda 2009 yılında trafik kazasında ölen Prof. Dr. İbrahim Canan’ın adını söyledi. Gülen övgü ile söz ettiği İbrahim Canan için, “benden birer parça kopmuş, toprağa düşmüştü. Vefat haberi geldiğinde içim geçti, yere düştüm” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. İBRAHİM CANAN KİM

İbrahim Canan 24 Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da geçirdiği trafik kazasında öldü. İbrahim Canan hayatta olduğu dönemde FETÖ örgütlenmesine destek veren isimlerdendi. İbrahim Canan’ın yazdığı “Hadis Ansiklopedisi Kütüb-i Sitte”  isimli 18 ciltlik kitap, FETÖ’nün kapatılan Zaman gazetesi tarafından ücretsiz olarak dağıtıldı. Zaman gazetesi logolu bu kitaplar, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından FETÖ’cüler tarafından Antalya’da eylem amaçlı üst geçitlere bırakıldı.

2016 Antalya

Akit gazetesi 2016 yılında, “FETÖ, Harran Üniversitesinde böyle örgütlenmiş” başlık haber yayımladı. Habere göre, 1994 yılında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. İbrahim Canan, doğrudan Fethullah Gülen’in talimatıyla sınavda düşük not alan FETÖ’cüleri üniversite kadrosuna aldı. İbrahim Canan, bu duruma direnen akademisyenleri de tehdit etti.

İbrahim Canan, Risale Haber’e verdiği son röportajında ise 1996 yılında nasıl rektör olduğunu şöyle anlattı:
“Bakü Kafkas Üniversitesine Rektör olarak gittim. Bu Üniversite Fethullah Gülen Hocaefendinin himmeti ve teşviki ile açılmıştı…”

İbrahim Canan’ın “Fethullah Gülen’in Sünnet Anlayışı” isimli bir kitabı da bulunuyor. İbrahim Canan 2009 yılında öldüğünden Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu.

FETHULLAH GÜLEN’İN ÖVGÜYLE SÖZ ETTİĞİ İBRAHİM CANAN’IN İSMİ OKULA VERİLDİ

İbrahim Canan’ın 2009 yılında ölmesinin ardından, adı 2010 yılında açılan okula verildi. 2010/2011 eğitim öğretim yılında İstanbul Beykoz’daki 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu bünyesinde iki şube açıldı ve “Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi” ismi verildi.

2011 yılında okulun yeni binası açıldı. 2014 yılında öğretmen liselerinin kapatılmasının ardından, Beykoz Cumhuriyet Mahallesi’ndeki okul “İbrahim Canan Anadolu Lisesi” ismiyle eğitim ve öğretime devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişimin ardından FETÖ’cü ya da FETÖ ile iltisaklı birçok ismin adı devlet dairelerinden silindi. Fethullah Gülen’in “parçam” dediği İbrahim Canan’ın adı ise Beykoz’daki okulda yaşatılmaya devam ediyor.

İLGİLİ HABER

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz FETÖ terör örgütü geçmişte Üniversitede nasıl kadrolaştıklarını şu ifadelerle anlatımıştı:

“Ben jüri başkanıydım. Dekan İbrahim Canan bana hitaben, ‘Musa Bey, Bu elemanı alacaksınız; itiraz kabul etmiyorum’ dedi. Ben, ‘Ama hocam bu olur mu? Diğer adayın sınav kâğıdı daha iyidir. İsterseniz diğer arkadaşlara sorun. Arkadaşlar, Allah için söyleyin; bu kâğıt Dekan Bey’in almak istediği elemanın kâğıdından daha iyi değil mi?’ dedim. Dekanla aramızda şiddetli bir münakaşa geçti. Hayatımda onu hiç böyle görmemiştim. Adeta hipnoz olmuş bir hali vardı. Adeta kükreyerek konuşuyordu. Not verme konusunda hak ve adaletten ayrılmayan Canan Hoca gitmiş, yerine Fethullah’ın emrini yerine getirmeye amade İbrahim Canan gelmişti.”

Odatv.com

www.yenicag.info

638