“FETÖ Azerbaycan için de tehdittir” - Azerbaycanlı iş adamları Erdoğan`ın baş danışmanı ile görüşdüler

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Türkiye ve Azerbaycan arasında 2019’da tercihli ticaret anlaşması imzalanacak olması ile beraber ticaret hacmimiz çok daha artacak” dedi.

Bu gün Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği (TAİB) Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Beştepe’deki makamında ziyaret etti.

“Türkiye ve Azerbaycan arasında ticaret hacmimiz çok daha artacak”.

Yenicag.az-ın haberine göre, Topçu, TAİB’in kurulduğu günden bu yana hep milli duruş gösterdiğini, her zaman Azerbaycan-Türkiye menfaatleri ve ilişkilerinin daha da iyi olması için çalıştığını belirtti.

İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlara da değinen Topçu, “Türkiye ve Azerbaycan arasında 2019’da tercihli ticaret anlaşması imzalanacak olması ile beraber ticaret hacmimiz çok daha artacak. Avrupa’nın gaz tedariğinin çeşitlendirilmesine ve enerji güvenliğine büyük katkı sunacak Azerbaycan doğal gazını, Türkiye’den Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun Anadolu ayağı olan TANAP’ın 6,5 milyar dolarlık projesi olan STAR Rafinerisi sayesinde iki kardeş ülkenin yanı sıra bu projeden istifade edecek birçok Avrupa ülkesi için de katma değer üretecek, istihdam sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın FETÖ ile mücadelesi

FETÖ ile mücadele alanında iki ülke arasındaki iş birliğini de değerlendiren Topçu, “FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet içinde bulunduğu bütün ülkeler için tehdittir. Kardeş Azerbaycan devleti bunu biliyor ve bu konuda verdiği ciddi mücadelenin yanında, ülkemizin yaptığı mücadeleye de destek olmaktadır. FETÖ ile mücadele, iki kardeş ülkenin iş birliği, ülkelerimizin faydasına olduğu kadar bölgenin de, dünyanın da güvenliğine, refahına ve esenliğine fayda sağlayacak olan ve her devleti ve her insanı ilgilendiren mücadeledir” açıklamasında bulundu.

“Karabağ sorununun çözülmesi bölgenin refahını artıracaktır”

Karabağ sorununun bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden  en önemli konu olduğuna dikkati çeken Topçu, “Karabağ’da tüm dünyanın gözü önünde yapılan işgalin haksız ve hukuk dışı olduğu BMtarafından da tasdiklenmiştir. Bu sorunun çözüme kavuşması durumunda, bölgedeki her devlet ve insan ciddi kazanımlar elde edecek, refah düzeyleri artacaktır” dedi.

TAİB’in faaliyetlerinin iki kardeş ülke ve halklarının faydasını gözeterek ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğunu belirten Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Nağiyev, nazik kabulü ve yakınlığı için Topçu’ya teşekkür etti.

www.yenicag.info

10.9 K