Feyzioğlu`ndan S-400 değerlendirmesi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Gündem Özel” canlı yayın programında, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ve Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, “S-400 hava savunma sistemleri” ve “Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların çıkarılması”nın da aralarında bulunduğu, Türkiye’nin gündemine ilişkin konuları tartıştı.

Metin Feyzioğlu, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasının önemine işaret ederek, “Türkiye, derhal hava savunma sistemini en güçlü şekilde kurmak zorundadır. Ankara’da yaşıyorsunuz, güvenliğiniz için… Atatürk Barajı’nın, köprülerimizin, fabrikalarımızın, şehirlerimizin, 82 milyonun güvenliği için. Türkiye’yi füzeyle saldırıp büyük yıkım yaratabilecek ülkeler, ABD ve Rusya’yı bir kenara bırakıyorum, İran…

İran’ın eğer isterse Türkiye’ye saldırıp ağır bir yıkım açma gücü var. Şaşıracaksınız, Suriye… Suriye’nin elindeki füzeler Türkiye’ye ağır zarar verebilecek güçte. İsrail’in ve Ermenistan’ın elinde var. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin bunlara karşı etkili savunma sistemi NATO’dan talep edip, NATO artık hangi ülke bize o sırada gönderebilirse onların askerleriyle birlikte Türkiye’ye gelecek Patriot sistemleri…” diye konuştu.

Feyzioğlu, “S-400 hava savunma sistemleri Türkiye açısından bir tercih olmaktan çıkmış, 82 milyonun can güvenliğini korumak adına bir egemenlik sorunu haline gelmiştir.” dedi.

“S-400’leri Türkiye alırsa NATO komuta sistemine entegre etmeye çalışır. Türkiye’deki radar üslerine entegre etmeye çalışırsa bu F-35’ler için çok büyük bir tehlike yaratır.” şeklinde bir iddia bulunduğunu ama bunun gerçek dışı olduğunu belirten Feyzioğlu, “Türk hükümetinin pozisyonu, hiçbir zaman S-400’leri mevcut radar sistemine entegre etmek olmamıştır. NATO sistemine entegre etme iddiasında bile bulunmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, bunun Türkiye’nin kesin ve net taahhüdü olduğunu da sözlerine ekledi.

www.yenicag.info

269