Fransa’da seçimlerin ilk turunun sonuçları belli oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın partisi oyların yüzde 32’si ile büyük çoğunluğunu kazandı

Fransa’da parlamento seçimlerinin ilk turunda, kısa süre önce seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi, seçimlerin ilk turunda mecliste çoğunluğu elde edecek oy oranına ulaştı. Macron’un partisinin oyunun yüzde 32 çıkacağı tahmin ediliyor. Cumhuriyetçilerin liderlik ettiği blok ise yüzde 22 oy almış görünüyor. Oylamanın ikinci turu önümüzdeki pazar günü yapılacak.

Fransa’da genel seçimin ilk turunun sandık çıkış anketlerine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi ile Demokrasi Hareketi ittifakı, Ulusal Meclis’te hükümeti kurma çoğunluğunu elde edebiliyor.

Cumhuriyetçi Yürüyüş Partisi, 577 koltuğa sahip Ulusal Meclis’te 400’den fazla koltuk kazandı. Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi yüzde 13’te kaldı.

Macron’un partisi, sadece bir yıl önce kuruldu ve birçok adayın siyasal deneyimi az veya hiç yok.

Fransa’da tarihin en düşük katılımlı seçimi yaşandı. Katılımın yüzde 40 civarında olduğu belirtildi.

Fransa’nın ana kara topraklarında saat 08.00’de (TSİ 09.00) başlayan oy verme işlemi, küçük şehirlerde saat 18.00’de (TSİ 19.00), büyük şehirlerde ise saat 20.00’de (TSİ 21.00) sona erdi.

MACRON İÇİN ÖNEMLİ BİR SEÇİM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vaatlerini yerine getirebilmesi için, genel seçimlerde salt çoğunluğu sağlayabilmesi ve böylelikle hükümeti kurabilmesi büyük önem taşıyor. Bazı uzmanlar, genel seçimi iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü turu olarak değerlendiriyor.

Henüz yaklaşık bir yıllık bir politik geçmişi olan Cumhuriyet Yürüyüşü hareketinin milletvekili genel seçimlerinde çoğunluğu sağlayıp sağlayamayacağı büyük bir tartışma konusu olmuştu.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

962