Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri’ne çağrıldı

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağırılarak Fransa sokaklarında Türkiye aleyhine başlatılan kara propagandadan duyulan rahatsızlık ve tepki dile getirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Büyükelçi Magro’ya, Paris’te 23 Aralık günü bir Fransız’ın gerçekleştirdiği saldırı bahane edilerek, PKK/PYD/YPG çevrelerinin Türkiye aleyhine başlattıkları kara propaganda ve Fransa Hükümet yetkilileri ile bazı siyasetçilerinin bu propagandaya alet olmalarından duyulan rahatsızlık dile getirilerek, Türkiye’nin tepkisi vurgulandı. Konuya ilişkin tepki ayrıca Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğince de ilgili Fransız makamları nezdinde ifade edildi.

Büyükelçi Magro’ya, terör örgütünün Paris sokaklarında gerçekleştirdiği şiddet eylemlerinin Fransa Hükümeti ve kamuoyu tarafından doğru tahlil edilmesinde fayda görüldüğü ve Fransa’nın mezkur olay karşısında aklıselimle hareket ederek, terör örgütünün sinsi gündemini ilerletmesine müsaade etmemesinin beklendiği mesajı verildi.

www.yenicag.info

494