Fransa`nın Azerbaycan karşıtlığı devam ediyor: Bakü`den tepki gecikmedi!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonucu Fransa tarafından yapılan açıklamada Azerbaycan’a yönelik asılsız iddiaları kesinlikle reddediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Fransa`nın, Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile Ermeni mevkidaşı arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin açıklamasında Azerbaycan`a yönelik asılsız iddialar seslendirilmesine Bakü`den yanıt gecikmedi.

Konuya ilişkin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Laçın yolunun Azerbaycan tarafından “abluka” altında tutulduğu ve bunun sonucu “Ermeni sakinlerinin ciddi insani krizle karşı karşıya kaldığı” iddialarına ilişkin olarak, ayrıca Ermenistan tarafından Laçın yolunun askeri ve yasadışı ekonomik amaçlar için suistimal kullanılmasını önlemek amacıyla kurulan Laçın sınır kontrol noktasının faaliyetinin abluka olarak nitelendirilmesinin saçma olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Fransa tarafı, Ermeni sakinlerinin gerçekten de ihtiyaçlarının karşılanması için Azerbaycan tarafının Ağdam-Hankendi ve diğer alternatif yolları teklif ettiğini iyi biliyor. Avrupa Birliği ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin bu yolların kullanımını desteklemesine rağmen, Fransa tarafının Ermenistan’ın manipülasyonlarına uyarak bu anlaşmaları desteklememesi esef vericidir.

Fransa tarafının Ermenistan’ın ve ona bağlı ayrılıkçı rejimin söz konusu alternatif yolların kullanılması konusunda varılan anlaşmayı ihlal etmesine herhangi tepki göstermemesi, bu ülkenin bölgedeki gerilimi daha da artırma çabalarına işaret ediyor.

Ermenistan’ın uluslararası hukukun tüm norm ve ilkelerini, aynı zamanda varılan anlaşmalar çerçevesinde yükümlülüklerini ağır şekilde ihlal ederek Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik askeri-siyasi provokasyonlarını sürdürmesine, Azerbaycan topraklarından silahlı kuvvetlerini hala tam olarak çıkarmamasına Fransa’nın görmezden gelmesinin barış sürecine gerçek bir engel olduğunu da Fransa tarafına hatırlatmakta fayda var.

Fransız bakanın Ermenistan’ın sahte propagandasına inanarak, yaptığı açıklamasında Avrupa Birliği’nin Ermenistan’daki Misyonu tarafından da yanlış olarak değerlendirilen misyona karşı ateş açılmasına dair asılsız iddialara atıfta bulunması da Fransa’nın bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında yana olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.”

www.yenicag.info

267