Fuat Oktay’dan ‘Tam kapanma uzatılacak mı?’ sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmaya ilişkin soruya, “Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmanın 19 Mayıs’a kadar uzatılıp uzatılmayacağına yönelik soruyu yanıtladı. Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Oktay, “Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok” şeklinde dedi.

29 Nisan perşembe günü saat 19:00’da başlayan ve 17 Mayıs pazartesi günü saat 05:00’e kadar uygulanacak olan tam kapanmanın uzaması iddiaları konuşuluyordu. Özellikle 19 Mayıs’ın resmi tatil olması, kapanma sürecinin de bu tarih yönünde genişleyebileceği söylentilerine neden olmuştu.

AŞI ÇALIŞMALARI

Oktay, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili olarak, “Aşı çalışmalarını bir ekosistem olarak düşünürsek içinde kimler varsa tamamını içine alan süreci sıkı bir takip altına aldık. Toplam 18 aşı çalışması var. Bunlardan yedisi başvuru aşamasına gelmişti. Yani insan deneyi aşamasına gelen. Bunları yakın takibe aldık. Yedi firmadan dördü klinik test onayını aldı. Bir tanesi de biraz daha önde, Kayseri’deki. Aşı artık bir güce dönüşmüş durumda. Üretilecek bir aşıyı sadece Türk insanı beklemiyor. Bizden daha yakın takip eden ülkeler var” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

83