Google’dan Perseverance sürprizi

Google, NASA tarafından dün gece Mars’a indirilen kaşif aracı Perseverance’ın başarılı inişini kutlamak için bir sürpriz hazırladı. Google’da Perseverance ismini aratırsanız karşınıza bakın ne çıkıyor…

NASA tarafından geçtiğimiz yaz uzaya fırlatılan ve aylar süren yolculuğun ardından Mars’a ulaşan Kızıl Gezegen kaşifi Perseverance uzay aracı, ‘7 dakikalık dehşet’ten sonra Mars’taki Jezero Krateri’ne başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Başarılı iniş sonrası Perseverance için pek çok yerden kutlama mesajı geldi. Google ise Perseverance’ın başarısı kutlamak için farklı ve bir o kadar da hoş bir yol izledi.

Google Perseverance aramalarına küçük bir kutlama yerleştirdi. Şu an Google’da Perseverance ismini aratırsanız karşınıza havai fişeklerin uçuştuğu bir Google arama sayfası çıkıyor.

Mars kaşifi Perseverance’ın amacı Mars’ta su ve mikroskobik yaşam izi aramak. Ayrıca Perseverance’a İngeunity adı verilen helikopter de yardımcı olacak. Türkiye’den NASA’nın isim kampanyasına katılan 2.5 milyon kişinin adı da Perseverance ile birlikte Mars’ta bulunuyor.

www.yenicag.info

497