Gürcü uzman: Yarın Saakaşvili'nin hangi konumda olacağını kimse bilmiyor  

Gürcü uzman Gela Vasadze, Ukrayna’da muhalifetin hareketlenmesine neden olan Mihail Saakaşvili’nin davranışlarını ve davranışlarının sebep olduğu süreci Yeni Çağ Haber‘e değerlendirdi.

– Saakaşvili’nin sınır dışı edilmesi Gürcüstan yönetimi için bir önem ifade ediyor mu?

– Birkaç nedene dayanarak Gürcistan hükümetinin şu durumda Saakaşvili’nin sınır dışı edilmesinden çıkarının olmadığını söyleyebilirim. Öncelikle böyle bir adım iyileşmekte olan Gürcistan ve Ukrayna ilişkilerini zora sokabilir. Ayrıca bu, ABD ve Avrupa’da da itirazlara neden olabilir. Batı, kendisi için hatta küçük sorunlar oluşturanları da sevmiyor. Böyle bir adım Ukrayna hükümetinin “Saakaşvili projesi”ne direniş yönünden ideal versiyon değil. Bu durumda muhalefetin kazandıkları kaybettiklerinden daha fazla olacaktır.

– Ukrayna’daki duruma aşinasınızdır. Saakaşvili’nin Kiev’de düzenlediği son gösteriyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ukrayna hükümetinin tepkisinden anladığımız üzere, Saakaşvili’nin Cumhurbaşkanı Poroşenko’ya yönelik düzenlediği bu gösteri beklediğinden de başarılı oldu.

– Saakaşvili Ukrayna’nın ünlü siyasetçilerinden olan Yuliya Timoşenko, Oleg Tyagnibok ve diğerlerine halkın iyiliği için birlikte haraket etmeyi teklif etti. Sizce Saakaşvili’nin bu teklifi nasıl sonuçlanacak? O, Ukrayna muhalefetinin liderine dönüşebilir mi?

– Ukrayna politikacıları, sadece Maydan’da dayanışma içerisine giriyorlar, bu da genelde çok kısa sürüyor. Bence, Ukrayna’da Maydan versiyonundan başka bir yol yok.

– Birçok uzmanlar şu düşüncede: Batı Saakaşvili’yi destekliyor ve o, gelecekte Ukrayna hükümetinin yöneticisi görevine getirilecek…

– Saakaşvili’nin destekçileri arasında Batı temsilçilerinin olmasını hepimiz biliyoruz. Saakaşvili’nin yarın nerede ve kim olacağını hiçkimse bilmiyor.

www.yenicag.info

2.2 K