Hikmet Hacıyev: "Laçın yolu, Rus barış güçleri tarafından kapatıldı"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, “Laçın yolu Azerbaycanlı protestocular tarafından değil, Rus barış güçleri tarafından kapatıldı.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev`le Dışişleri bakan Yardımcısı Elnur Memmedov, Azerbaycan’da akredite olan diplomatik misyonların temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığındanyapılan açıklamada, Hacıyev`in görüşmede, genel olarak Ermenistan hükümetinin Azerbaycan topraklarında yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarının, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik toprak iddialarının halen devam ettiği belirtildi.

Azerbaycanlı çevreci sivil toplum kuruluşları üyeleri ile aktivistlerin Ermeni nüfusun yaşadığı ve geçici olarak Rus güçlerinin konuşlandırıldığı Azerbaycan topraklarında madenlerin yasa dışı işletilmesinin önlenmesi talebiyle başlattığı protesto hakkında konuşan Hikmet Hacıyev, “Laçın yolu Azerbaycanlı protestocular tarafından değil, Rus barış güçleri tarafından kapatıldı.” dedi.

Hikmet Haciyev, bu tür açıklamaların aynı zamanda Ermenistan Başbakanının Prag ve Soçi’de Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesi yönünde kabul ettiği sorumluluklara aykırı olduğunu kaydetti.

www.yenicag.info

372