Hulusi Kılıç: "Şuşa Beyannamesi herhangi ülkeye karşı değildir"

Hulusi Kılıç, “Beyanname, kardeşliğimize dayanan soy, din, dil ve medeniyet birliğimizin esasları çerçevesinde hazırlanmıştır.” dedi.

Türkiye`nin eski Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`la Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Şuşa`da imzalanan Beyanname`yi Yenicag.info muhabirine değerlendirdi.

Hulusi Kılıç, Şuşa Beyannamesi`nin geleceğe ışık tuttuğunu söyledi:

“Şuşa Beyannamesi, tarihi, siyasi ve bugüne kadar Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan en önemli belgedir. Bu belge, bizim gelecek için yol haritamızdır. Bu çok mühim Beyanname`dir. Kars Anlaşması`ndan başlayarak Ulu Önder Atatürk`ün, Haydar Aliyev`in sözleri de esas alınarak gelecek için ışık tutmaktadır. Belgede tüm alanlara – siyasi, ekonomik, eğitim, kültür, askeri işbirliği alanlarına dokunulmaktadır. Beyanname`ye baktığımzıda en önemli konular, askeri işbirliği, iki ordunun birlikte daha da güçlü olması, Kafkaslar`da ve küresel ölçekte işbirliğine önem verilmesi, komşularla ilişkilerin iyileştirilmesi, Zengezur koridorunun açılması, aynı zamanda diasporalar arasında işbirliğinin yapılması, BM, AŞ, İİT gibi kuruluşlarda birbirinin karşılıklı desteklenmesi, dışarıdan sladırı olması durumunda askeri yardımlaşma konularıdır.”

Beyanname`nin hukuki esaslara dayandığını söyleyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Beyanname hukuki esaslara dayanan bir belgedir. BM`nin prensiplerine uygun hususlar içermektedir. Belgede yer alan mevzuları herkesin bilmesi gerekir. Bu belge hiç kimseye karşı değildir. Bunu da söylemek gerekir. Belge bizim kardeşliğimizin kanıtıdır, müttefiklik ilişkilerini açıkca düzenlemektedir ve kardeşliğimize dayanan soy, din, dil ve medeniyet birliğimizin esasları çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu Beyanname`nin Azerbaycan ve Türkiye halkına, milletimize, tüm Türk dünyasına hayırlı olmasını diliyorum.”

Agil Bekir

www.yenicag.info

409