İçişleri Bakanı Yardımcısı Çataklı'dan 'Boğaziçi' açıklaması: "Hiç kimse devletimizin gücünü sınamasın"

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı, “Gözaltına alınan 159 kişiden 79’unun terörle irtibatı belirlendi” dedi. Çataklı, “Hiç kimse devletimizin gücünü sınamasın” diye konuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör protestolarıyla ilgili açıklama yaptı.

Çataklı, Boğaziçi Üniversitesi protestolarıyla ilgili gözaltına alınan 159 kişiden 79’unun terörle irtibatının belirlendiğini söyledi.

“HİÇ KİMSE DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ SINAMASIN”

Çataklı, “Boğaziçi Üniversitesi ülkemizin en güzide eğitim kurumlarından birisidir. Orada huzursuzluk çıkarmak isteyen marjinal yapılara asla müsaade etmeyiz. Marjinal grupların tüm çabalarına karşı teyakkuzdayız. Hiç kimseye devletimizin gücünü sınamasını tavsiye etmiyoruz. Bu sözümüz herkese” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı tarafından, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarla ilgili diğer ülkelerden yapılan açıklamalara sert bir yanıt verilmişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada;

“Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda sözkonusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de “gelişmiş” demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır.” ifadelerine yer verildi.

www.yenicag.info

393