İdlib'de gözlem noktasına saldırı: 1 asker şehit  

TSK’dan yapılan son dakika açıklamada, İdlib’de gözlem noktasına düzenlenen hain saldırıda 1 askerin şehit olduğu, 5 asker ve 1 sivil görevlinin yaralandığı bildirildi.

Afrin operasyonunun 18. gününde İdlib’ten acı haber geldi. TSK, gözlem noktasına yapılan hain saldırıda 1 askerin şehit olduğu, 5 asker ve 1 sivil görevlinin de yaralandığı belirtildi.

İDLİB’DE AĞIR YARALANAN DSİ ÇALIŞANI DA ŞEHİT OLDU

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin İdlib bölgesine gönderilen askeri konvoya, teröristlerin bombalı araçla gerçekleştirdiği saldırıda ağır yaralanan DSİ çalışanı Mahmut Pakyürek, tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.

TSK KONVOYU, 4. GÖZLEM NOKTASI İÇİN İDLİB’TE

TSK konvoyu, Astana anlaşması uyarınca Suriye’nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak 4. gözlem noktası için bölgeye intikal etti.

Türkiye, İran, Rusya, Suriye hükümeti ve silahlı muhaliflerin Eylül 2017’de imzaladığı anlaşmayla İdlib dört çatışmasızlık bölgesinden birisi olarak ilan edilmişti. Basın kuruluşları, İdlib, Halep ve Hama’daki çatışmasızlık bölgelerinde muhaliflerin kontrolünde bölgeler olacağını yazmıştı.

ÇATIŞMAZLIK BÖLGESİ 4 ALANA AYRILIYORDU

Anlaşmanın basına sızan detaylarına göre İdlib çatışmasızlık bölgesi kendi içlerinde dört alana ayrılıyordu.

Ancak Suriye hükümeti yanlısı güçlerin ilerlediği noktalar, silahtan arındırılmış bölge olarak tanımlanan yerlerde bulunuyor. Sarakeb ve diğer bombalanan yerleşim yerleri otoyol ile demiryolu arasında kalıyor.

www.yenicag.info

1 K