İdlib’de rejime gereken cevap veriliyor!

İdlib’de rejim güçlerinin düzenlediği saldırıda 5 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı, meşru müdafaa çerçevesinde anında misliyle karşılık verilerek Rejime ait 101 hedefin imha edildiğini duyurdu.
İdlib’de rejim güçleri bir kez daha gözlem noktalarına saldırdı.

Milli Savunma Bakanlığı, saldırıda 5 askerin şehit olduğunu, 5 askerin de yaralandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada bölgede tespit edilen hedeflerin derhal ateş destek vasıtaları ile yoğun şekilde ateş altına alınarak saldırıya karşılık verildiği ve hedeflerin tahrip edildiği vurgulandı.

Açıklamada “şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır” denildi.

Milli Savunma Bakanlığından ilerleyen saatlerde yapılan ikinci açıklamada, İdlib Bölgesinde Mehmetçiğe saldıran 101 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“İdlib bölgesine takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından yapılan son saldırılar sonrası angajman kuralları ve meşru müdafaa çerçevesinde anında misliyle mukabele edilmiştir. Şu ana kadar bölgede tespit edilen 115 rejim hedefi derhal ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan edinilen ilk bilgilere göre 101 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği, 3 tank ve 2 top/havan mevziinin tahrip edildiği, ayrıca 1 helikopterin isabet aldığı öğrenilmiştir. Belirlenen hedeflere meşru müdafaa kapsamında atışlar devam etmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmamış, bırakılmayacaktır. Bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı şimdiye kadar olduğu gibi meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek şunları söyledi:

“Yaşanan saldırıya misliyle mukabele edilmiş; düşman hedefleri derhal ortadan kaldırılarak, şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır.

Bu hain saldırının talimatını veren savaş suçlusu, yalnızca Türkiye’yi değil, uluslararası toplumun tamamını hedef almıştır.

Dünyanın her yerinde barış ve istikrar için çalışan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bayrağımıza uzanan elleri kırmaya; dosta güven, düşmana korku vermeye devam edecektir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından, İdlib’de rejim güçlerinin topçu atışı sonucu 5 askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı saldırıya ilişkin paylaşımda bulundu.

İdlib’de bölge halkının güvenliğini sağlamak ve yaşanan insanlık dramını engellemek için görev yapan Türk askerlerine düzenlenen saldırıda şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Oktay, “Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan unsurlara misliyle cevap verilmiştir. Mehmetçiğimiz bölgede varlığını sürdürmeye ve uluslararası hukuku hiçe sayanlara gerekli cevabı vermeye devam edecektir.” değerlendirmesini yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter’dan, İdlib’de rejim güçlerinin yoğun topçu atışı sonucu 5 askerin şehit olması, 5 askerin yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Meclis Başkanı Şentop, Dışişleri Bakanlığının Rus heyetiyle görüşmesi sürerken İdlib’in kuzeyinden gelen şehit haberinin, yüreklere ateş düşürdüğünü belirtti.

Şehit askerlerin acılı aileleri başta olmak üzere millete baş sağlığı, yaralı askerlere de acil şifalar temennisinde bulunan Şentop, “Toprakları üzerinde vekalet savaşlarına engel olamayan rejimin kahraman Türk askerini hedef alması, Türkiye’nin bölgede barış çabalarının ne denli önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Türkiye, barış için kararlı duruşunu sürdürecektir.” açıklamasında bulundu.

Bakan Çavuşoğlu’ndan başsağlığı mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de rejim güçlerinin yoğun topçu atışı sonucu şehit olan askerlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter’dan yayımladığı mesajda, şunları söyledi:

“İdlib’de şehit düşen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağ olsun. Alçaklara misliyle karşılık verdik. Şanlı ordumuz gerekeni yapmaya devam edecektir.”

Acı haber Gaziantep’e ulaştı

Saldırıda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı İbrahim Halil Açıkgöz’ün Gaziantep’teki ailesine şehadet haberi ulaştırıldı.

Askeri yetkililer, İbrahim Halil Açıkgöz’ün (22) merkez Şehitkamil ilçesi Selahaddin Eyyübi Mahallesi’ndeki evine giderek, ailesine acı haberi verdi. Gözyaşı döken şehidin yakınlarını askeri yetkililer ve yakınları teselli etti.

Şehidin evine ve sokağına Türk bayrakları asıldı, sokağa taziye çadırı kuruldu.

TRT Haber

www.yenicag.info

339