İlham Aliyev, bu yılın son altı ayının sonuçlarına ilişkin toplantı yaptı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu yılın son altı ayının sonuçlarına ilişkin toplantı yaptı.

Cumhurbaşkanı Aliyev, toplantıda “Bu yılın altı ayında Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine yönelik bazı adımlar atılmış olsa da, ne yazık ki henüz gerçekçi sonuçlar yok. Vatan Muharebesi’nden 1 yıl 8 ay geçmesine rağmen ne yazık ki Ermenistan hala yükümlülüklerini yerine getirmiyor.” dedi.

Bu yönde olumlu hususların da olduğunu vurgulayan Aliyev, sınırların belirlenmesine ilişkin çalışma gruplarının ilk toplantısının yapıldığını kaydederek “Bunu olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu da ülkemizin girişimiyle gerçekleşen bir olay. Çünkü Azerbaycan sınırların belirlenmesine yönelik adımların en kısa zamanda atılmasına çalışıyordu. Ermeni tarafı buna pek sıcak bakmıyordu. Fakat ilk görüşme yapıldı. Tabii ki, bu görüşme daha çok tanışma niteliğindeydi. Önümüzdeki ay ikinci bir görüşme planlanıyor. İkinci görüşmede pratik konuların müzakere edileceğini düşünüyorum. Elbette biz bu formattaki işbirliğinden şimdilik hızlı sonuçlar beklemiyoruz çünkü sınırların belirlenmesi uzun bir süreç. Fakat bu süreç başladı ve biz bunu başarılı bir gelişme olarak değerlendirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın girişimiyle barış anlaşmasının temelini oluşturacak beş temel ilkenin Ermenistan tarafından kabul edilmesini bir diğer olumlu husus olarak belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ermenistan yönetimi bu beş ilkeyi resmen kabul etmiştir. Azerbaycan halkı bu beş ilkenin ne olduğunu iyi biliyor, tekrar bundan bahsetmek istemiyorum. Ancak temas halinde olduğum tüm mevkidaşlarımla yapılan görüşmelerde, Azerbaycan’ın bu girişimi takdirle karşılandı. İhtilafın bu ilkeler temelinde çözülmesi doğrulandı diyebiliriz. Ermenistan bunu kabul etti ve resmen itiraf etti. Bu konuyu birkaç komşu ülke – Türkiye, Rusya ve İran – ile görüştük ve bu tutum destekleniyor. Avrupa Birliği, ABD gibi ortaklarla da biz bu konuyu görüştük ve fiili olarak şimdi barış müzakerelerinin başlaması için temel oluşturuldu. Yine Azerbaycan girişimde bulundu, bu beş ilkeyi oluşturan da yine biziz ve eğer biz bu inisiyatifi almasaydık bugüne kadar bu yönde de bir gelişme olmazdı.”

www.yenicag.info

486