İlham Aliyev, Yunanistan’ın yeni Bakü Büyükelçisi`nin güven mektubunu kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yunanistan’ın yeni atanan Bakü Büyükelçisi Christos Kapodistrias’ın güven mektubunu kabul etti.

Cumhurbaşkanı, kabul sırasında Güney Gaz Koridoru’nun ülkelerimizi birbirine birleştiren ve tüm bölgenin kalkınmasına katkı sağlayan bir proje olduğunu, Yunanistan’ın Azerbaycan gazının diğer Avrupa ülkelerine ulaştırılmasında transit ülke rolü oynadığına dikkati çekerek iki ülke arasında diğer alanlarda olduğu gibi enerji alanında da işbirliğinin geliştirilmesi için birçok fırsatın bulunduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın Avrupa Birliği ve NATO ile işbirliği konularına da değinilen görüşmede, Yunanistan’ın Azerbaycan’ın her iki teşkilat ile ilişkilerinin genişletilmesini desteklediğine vurgulandı.

Görüşmede, Laçın-Hankendi yolunda yaşanan olaylar hakkında bilgilendirmede bulundu ve yolun kapatılmasıyla ilgili Ermeni tarafının iddialarının tamamen asılsız olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı, 12 Aralık’tan bugüne kadar Rus barışı güçlerinin ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin aracılığıyla Laçın-Hankendi yolunun her iki yönünde sivillerin ve insani yüklerin, yaklaşık bin aracın hareketinin sağlandığını bildirdi.

www.yenicag.info

288