İlham Aliyev'den Erdoğan'a mektup: Halkın iradesine hiçkimse galip gelemez  

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan’a mektub gönderdi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Muhterem Sayın Cumhurbaşkanı, Değerli kardeşim! 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’nde meşru hükümeti zorla devirme girişiminin önlenmesinden bir yıl geçiyor. O gece yaşanan kanlı olaylar, ülkenin Anayasal yapısını fedakarlıkla koruyan Türk halkının metinliği ve insanların canlarından geçmesi Azerbaycan’da gerçek bir kahramanlık örneği olarak saygıyla anılıyor. O gece demokrasi ve hukuğu savunan milyonlarla vatandaş, bir kez daha halkın iradesine hiçkimsenin galip gelemeyeceğini ve devlete yönelik herhangi girişimin iflasa mahkum olduğunu kanıtladı.

Olayla ilgili haberi alır almaz ben derhal Türkiye’nin meşru hükümetine kendi desteğimi ifade ettim ve yasal yapıya kasten zarar vermeye çalışan Vatan hainlerini net bir şekilde kınadım. Konuyla ilgili Azerbaycan hükümet üyelerine gereken emirleri verdim.

Eminim ki, devletçiliği, demokratik değerleri ve Sizin liderliğinizle kamu hayatının tüm alanlarında elde edilmiş başarıları yaşatma uğruna sarsılmaz irade göstermiş vatandaşların fedakarlıkları ve şehitlerin unutulmaz hatıraları daima kalbimizde yaşayacaktır. Sizin liderliğiniz, Türk halkının birliği ve beraberliğiyle hain girişimin önüne siper çekildi, Türkiye devleti büyük bir tehlikenin eşiğinden döndü. Son bir yılda Siz vatandaşları birliğe sesleyerek, ülkenizin gelişimi ve dünya devletleri içerisindeki yerinin güçlenmesi için önemli çalışmalar yaptınız ve şahsi amaçlarını milletin iradesinden üstün sayan anti milli güçlere galip geldiniz. Tüm bunlar, kardeş Türkiye vatandaşlarıyıa yanı sıra, bizi de çok sevindiriyor. Birkaç gün önce İstanbul’da düzenlenen Dünya Petrol Zirvesi’nde Sizinle yaptığım görüşmeyi memnuniyetle hatırlıyor, müzakerelerimizin gelecek ilişkilerimizin daha da güçlenmesine etki edeceğine inanıyorum.

Değerli kardeşim, bir kez daha 15 Temmuz şehitlerinin ruhuna rahmet, onların yakınlarına sabır, kardeş Türk halkına güç dileyerek, tüm hayati konularda Sizin yanınızda olduğumu ifade ediyorum.”

Yenicag.Info

www.yenicag.info

512