İngiltere'de ırkçılık skandalı: Adın Muhammed'se ikinci sınıf vatandaşsın

İngiltere’de ünlü sigorta şirketlerinin ırkçılık yaptıkları ortaya çıktı…

Leicester’de, 2007 model bir araç için kapsamlı bir sigorta isteyen 36 yaşındaki Muhammed Butt’a, Müslüman ve ten rengi koyu olduğu için yüksek fiyat çekildiği belirtildi.

Muhammed Butt

“MUHAMMED’İN JOHNS’TAN DAHA KÖTÜ ŞOFÖR OLDUĞUNU SÖYLEYEMEZLER”

İngiltere’nin büyük tirajlı gazetelerinden The Sun’da yer alan habere göre, Admiral firmasının istediği fiyatın, “Beyaz tenli” ve “Batılı” bir isme sahip olunduğunda düştüğü ifade edildi. Skandalın kurbanı Muhammed Butt, “Adım Jack Jones veya David Smith olsaydı ödeyeceğimden daha az ücret öderdim” dedi.

Sigorta şirketlerinin “isme” göre uyguladığı fiyat şu şekilde:

Sigorta şirketleri, Muhammed Smith ve John Smith isimlerine göre, farklı fiyat politikası uyguluyor

Admiral ve onun kardeş şirketleri; Elmas, Bell ve Elephant’ın, eğer sürücünün ismi “Muhammed” ise, ondan hep daha fazla ücret aldıkları, “John” isimli bir sürücüye ise daha uygun fiyat belirledikleri ifade edildi.

Skandalın kurbanı Muhammed Butt duruma epey öfkelenirken, “Aradaki fark yüzlerce Poundu bulabiliyor. Firmalara gittiğimizde hikayeler hep aynıydı” dedi. Butt, “Bunun basitçe adı ırkçılık. Muhammed’in, Johns’tan daha kötü şoför olduğunu söyleyemezler” diye belirtti.

Butt, “Daha yüksek fiyatın adımdan başka bir sebebi olmadığını itiraf ettiler. Hangi dünyada bunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorlar” derken, Admiral şirketinin patronu David Stevens ise bu iddiaları reddetti.

M&S şirketi ise yaptığı açıklamada, iddiaları soruşturduklarını belirtirken, “ayrımcılık” yapılmadığı sonucuna vardıklarını ifade ettiler.

kaynak: Odatv.com

www.yenicag.info

1.3 K