"İpek Yolu`nun canlandırılmasında Türk Konseyi`nin büyük rolü var" - TÜRKPA Genel Sekreteri

TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov “İpek Yolu`nun canlandırılması prosedüründe Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi`nin büyük rolü var” dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov, Nahçivan Anlaşması`nın imzalanmasının 10. yıldönümü şerefine düzenlenmiş konferansta konuştu.

Mamayusupov konuşmasında Nahçivan Anlaşması`nın imzalanmasını Konsey`e üye ülkeler arasındaki ilişkileri daha da sağlamlaştırdığını vurguladı:

“Türk devletlerinin entegrasyonu çerçevesinde işbirliği bölgenin ekonomik açıdan kalkınması için yeni imkanlar sağlıyor. Uluslararası kuruluşlarla içbirliğini yeni düzeye ulaştırmak için bu imkanları da değerlendiriyoruz. Nahçivan Anlaşması önemli bir olay. Anlaşma`nın imzalanması Konsey`e üye ülkeler arasındaki ilişkileri daha da sağlamlaştırıyor. İpek Yolu`nun canlandırılması prosedüründe Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi`nin büyük rolü var.”

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kurulmuştur. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`dir.

Türk Konseyi’nin temel belgeleri olan 3 Ekim 2009 tarihli Nahçıvan Anlaşması ve 16 Eylül 2010 tarihli İstanbul Bildirisi’ne göre, TDİK üyesi ülkeler, Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın amaçları ve ilkelerinin yanı sıra uluslararası hukukun diğer evrensel olarak tanınan ilkelerini benimsemiştir. Barış ve güvenliğin korunması ile iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine ilişkin uluslararası normlar, Türk Konseyi çatısı altında yürütülecek işbirliğinin zeminini oluşturmaktadır.

Türk Konseyi, 1992 yılından beri toplanan, “Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri” sonucunda ortaya çıkan ortak siyasi irade üzerine kurulmuştur. Bu zamana kadar 10 Zirve gerçekleşmiş olup, bunlardan İstanbul’da düzenlenen 16 Eylül 2010 tarihli son Zirvede TDİK’nın kuruluşu resmen ilan edilmiş, öncelikleri ve yol haritası ortaya konulmuştur. Türk Konseyi’nin daimi bir yapı olarak kurulmasıyla birlikte yapılan Zirveler, Türk Konseyi Zirveleri olarak yeniden adlandırılmıştır.

Agil Bekir

www.yenicag.info

630