Irak’ta seçmen kütüğü komisyonunun feshedilmesine türkmenler tepki gösterdi

Irak Anayasa Mahkemesinin, seçmen kütüklerini inceleyen komisyonu lağvetmesi yönündeki kararından sonra Türkmenler duruma tepki gösterdi.

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yarıdımcısı Hasan Turan konuya dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Turan, Kerkük’te seçmen kütüklerini inceleme komisyonunun feshedilmesi kararının adil olmadığını ifade etti. Kerkük’ün 2003 yılından sonra demografik değişikliğe uğratıldığına dikkat çeken Turan, ”Seçmen kütüklerinin incelenmesi konusunda ısrarcı olacağız.’‘ dedi. Türkmen yetkili, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararı gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, “Türkmenler olarak yasal olmayan bu kararın karşısında yer aldıklarını” kaydetti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yıllardır Kerkük’ü istikrarsızlaştırdığını savunan Turan, bu kararda da IKBY’nin Anayasa Mahkemesini etkilediğini söyledi. Turan, “Ne zaman Kerkük’teki etnik gruplar arasında uyum sağlansa IKBY bu uyumu bozar, Kerkük’te seçimlerin yapılmasını engellemeye ve istikrarı bozmaya çalışır.” diye konuştu.

Kürt siyasi partilerin 2003 yılından itibaren Irak’ın kuzeyinden Kerkük’e nüfus kaydırması yaptığını savunan başta Türkmenler olmak üzere farklı kesimler bu durumun ortaya çıkması için 2008 yılında seçmen kütüklerinin yeniden incelenmesi talebinde bulunmuştu. Ancak IKBY Parlamento Başkanı Reyvaz Faik’in Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun ardından, 12 Kasım Salı günü seçmen kütüklerini inceleyen komisyon feshedilmişti.

www.yenicag.info

665