İran, Büyükelçiliğe saldırının uluslararası kuruluşlarda kınanmasını engelledi

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Tahran Büyükelçiliğine düzenlenen terör saldırısından sonra İran yönetiminin uluslararası kuruluşlarda bu eylemin kınanması girişimlerini engellediğini açıkladı.

Bakanlığından yapılan açıklamada, 27 Ocak’ta Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’ne düzenlenen terör saldırısının uluslararası düzeyde kınanması, terör eylemini düzenleyenlerin ve faillerinin tespit edilerek derhal cezalandırılması, aynı zamanda Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’nden ileri gelen yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin çağrıların yer aldığı ilgili belgelerin kabul edilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlar ve platformlara sunulduğu belirtildi.

“Büyükelçiliğimize düzenlenen terör eyleminden bu yana silahlı saldırı, 100’e yakın ülke ve bazı uluslararası kuruluşların sekretaryaları tarafından kınandı ve bu eylemin faillerinin cezalandırılması gerekliliği yapılan açıklamalarda vurgulandı.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, İran tarafının, üyesi olduğu ve kararların uzlaşı ile kabul edildiği uluslararası kuruluşlarda terör saldırısının uluslararası düzeyde geniş şekilde ifşa edilmesini engellemeye çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu bağlamda İran tarafı, saldırının hemen ardından Azerbaycan tarafından Bağlantısızlar Hareketi Koordinasyon Bürosu ve Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konseyi’ne sunulan bilgi ve açıklamalara itiraz ederek bu belgelerin kabul edilmesini engelledi.

Ayrıca İran, söz konusu kuruluşlardaki konumuna destek amacıyla birçok ülkeye çağrıda bulunsa da Bağlantısızlar Hareketi’nde bulunan 120 ülkeden İran’ın tutumunu sadece Suriye ve Hindistan destekledi. Bu üç ülkenin söz konusu belgelerin kabulüne karşı çıktıklarında ifade ettikleri temel iddia, Bağlantısızlar Hareketi’nde ayrı ayrı ülkelerdeki terör saldırılarının kınanmadığı ve bu ülkeler arasında ikili meselelerin Bağlantısızlar Hareketi gibi uluslararası platformlara sunulmadığı oldu. Halbuki Bağlantısızlar Hareketi, birçok durumda üye ülkelerde yaşanan terör saldırılarını kınayan ve diplomatik misyonların korunmasını vurgulayan bir dizi belgeyi kabul etti.

İran tarafının bu provokatif adımını kınıyor ve uluslararası yükümlülüklerine uyması gerektiğini belirtiyoruz. Azerbaycan tarafı, büyükelçiliğine yönelik terör eyleminin geniş çapta kınanması ve terör eyleminin faillerinin cezalandırılması için ilgili tüm uluslararası platformları kullanacak.” ifadeleri yer aldı.

www.yenicag.info

331