İran Dışişleri Bakanı`nın hadsiz açıklamalarına Azerbaycan`dan SERT YANIT

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan-İran sınırında herhangi üçüncü güçlerin olması və bu güçlerin kışkırtıcı çabaları ile ilgili iddiaları kabul etmiyoruz, çünkü bu fikirlerin hiçbir temel dayanağı yoktur.” denildi.

Azerbaycan Dlışişleri Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan`ın Azerbaycan`la ilgili hadsiz açıklamalarına yanıt verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Abdullahiyan`ın söylemlerinin teessüfle karşılandığı bildirildi.

“Azerbaycan-İran sınırında herhangi üçüncü güçlerin olması və bu güçlerin kışkırtıcı çabaları ile ilgili iddiaları kabul etmiyoruz, çünkü bu fikirlerin hiçbir temel dayanağı yoktur. Azerbaycan arazisinde ne devletmize, ne de komşu ülkelere tehdit oluşturabilecek herhangi güçlerin ve terörist unsurların mevcutluğu tartışma konusu bile olamaz.” diye Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı`ndan belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, Azerbaycan topraklarının işgal altında tutulduğu zamanlarda bununla ilgili İran tarafının kararlı bir tepkisnin olmadığının da altı çizildi:

“Ne yazık ki bu yıllar içerisinde İran devletinin sınırımızın bir kısımının işgal altında olması ile ilgili şimdiki kadar net bir tavır sergilediğini duymadık”.

Ne olmuştu?

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, bir röportajında Karabağ’ın işğalden kurtarılmasında bazı terörist güçlerin yer aldığını ve siyonist güçlerin İran sınırlarına yaklaşarak Azerbaycan’a yerleştiğini bildirmişti.

www.yenicag.info

327