"İslam dünyasının baş düşmanı Suudi Arabistan'dır" - Milletvekili  

Bazı Arap ülkeleri bugün İstanbul’da düzenlenenen İİT Zirvesine katılmadı. Zirve toplantısına daveti kabul etmeyen ülkelerin başında Suudi Arabistan, Mısır, BEA, Yemen geliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle toplanan İİT Zirvesine bazı Arap ülkelerinin katılmaması sonuçları nasıl etkileyecek?

Konuyla ilgili Yeni Çağ Haber‘e konuşan Milletvekili Araz Alizade, milyarder Arap liderlerinin şahsi çıkarlarını üstün tutmasının Kudüs konusunu olumsuz etkilediğini belirtti:

“Eğer Arap ülkeleri ve tüm İslam dünyasında dayanışma mevcut olsaydı, İsrail bölgede bu kadar güçlü olamazdı. Bazı Arap ülkelerinin liderlerinin İstanbul’a gitmemesi de bunu ıspatlıyor. Açıkça söylüyorum: Şu anda İslam dünyasının baş düşmanı Suudi Arabistan’dır.

“Arap ülkeleri ve İslam dünyasında dayanışma olsaydı, İsrail bu kadar güçlü olamazdı”

Bu ülkenin milyarder yöneticileri için dünyada kendi çıkarlarından mühim hiçbir şey yok. Suudi Arabistan ve onun tarafında yer alan Arap ülkelerinin yöneticileri şahsi çıkarları için Amerika’yla ilişkiler kurmuştur. Onlar için ne Kudüs ne de başka bir sorunun önemi var.

Eğer İslam ülkeleri arasında dayanışma mevcut değilse, nasıl toplantının sonuçları hakkında bir şeyler söyleyebiliriz ki?”

www.yenicag.info

2.6 K