İstanbul`da 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İstanbul genelinde hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD, depremin Kartal açıklarında ve 3.9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Kandilli Rasathanesi ise merkez üssünü Sultanbeyli olarak verirken depremin büyüklüğünü 4.2 olarak duyurdu.

İstanbul genelinde hissedilen bir deprem meydana geldi. Alınan bilgiye göre, deprem İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasındaki birçok ilçede hissedildi.

AFAD, depremin Kartal açıklarında ve 3.9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Deprem yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ise merkez üssünü Sultanbeyli olarak veririken depremin büyüklüğünü 4.2 olarak duyurdu.

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, depremin merkez üssünün Kartal ilçesi Yakacık Çarşı Mahallesi civarında olduğunu belirtirken olumsuzluk bulunmadığının altını çizdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, depremle ilgili olarak, “İstanbul’un bugün yaşadığı sarsıntının hiçbir can ve mal kaybına yol açmaması sevindirici ancak #deprem gerçeğinin şehrimizin önemli bir gündemi olduğunu hatırlatması açısından önemli. Geçmiş olsun İstanbul” dedi.

KARTAL BELEDİYE BAŞKANI: OLUMSUZLUK YOK

Haber Global’e konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Biraz sallandık, belki bunun gibi binlerce deprem oluyor ama biraz yakın. Bize ulaşan herhangi bir olumsuzluk yok. Bu bizi sevindiren tarafı fakat deprem gerçeği kendisini hissettirdi” dedi.

DEPREM NEDEN ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ, BEKLENEN DEPREMLE BAĞLANTISI VAR MI?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Haber Global’de yaptığı açıklamada “17 Ağustos depreminden sonra kuzeye doğru giden hatlarda depremler oldu. Kartal, Tuzla gibi. Yalova-Çınarcık fayını otoyol gibi görürsek bu da kuzeye giden kollarda olan depremlerden biri. Büyük İstanbul depremi Adalar’ın güneyinden geçen fay, onunla ilgisi yok. İkincil kollarda olan depremler. Şehir içinden geçtiği için şiddetinin yüksek hissettik” dedi.

www.yenicag.info

109