İstanbul’da Azerbaycan Dostluk Parkı ve Hocalı Katliamı Anıtı açıldı

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın Türkiye muhabirinin aktardığı bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin Bağcılar ilçesinde yaptırdığı Azerbaycan Dostluk Parkı ve Hocalı Şehitleri Anıtı’nın açılış töreni gerçekleştirildi. Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla inşa edilen Dostluk Parkı Hocalı ve Hocalı Katliamı Anıtı’nın açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri “kader birliği ilişkileri” olarak nitelendirdi. “Mecidiyeköy’den Havaalanına, Avcılar’a, Bahçeşehir’e, Silivri’ye gidenler Bağcılar’dan geçecek ve dolayısıyla burada Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini simgeleyen parkı ve aziz Hocalı Şehitlerimizin hatırasını diri tutmak için yapılmış anıtı görecekler. Bu park ve anıt, Karabağ’ımızı en hızlı biçimde işgalden kurtarmamız için simgesel role haiz olacaktır” sözleriyle konuşmasını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, iki ülke Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Aliyev’in kişisel dostluklarının da ilişkilerin geliştirilmesindeki önemine değindi.

Törende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin gerek FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında ve gerekse Türk ordusunun Afrin’de PYD/YPG terörüne karşı düzenlediği operasyonda Azerbaycan’ın verdiği koşulsuz desteğin kardeşliğe yakışan adımlar olduğuna vurgu yaptı. Vali Şahin, “İstanbul’da Azerbaycan Dostluk Parkı ve Hocalı Şehitleri Anıtı’nın en çok hakeden yer Bağcılar bölgesidir” diye konuştu.

Azerbaycan Dostluk Parkı ve Hocalı Katliamı Anıtı’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı’nın toplumsal-siyasi işlerden sorumlu Yardımcısı Ali Hasanov, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Bağcılar Belediyesi’ne teşekkür ederek Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin izlediği emsalsiz seyre ilişkin değerlendirmeler yaptı. Azerbaycan Dostluk Parkı ve Hocalı Katliamı Anıtı’nın simgesel önemine değinen Ali Hasanov, açılacak mekanın sadece Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının değil her sene İstanbul’u ziyaret eden milyonlarca yabancının da uğrak yeri olacaını belirtti. “Bu parkı ve anıtı gördükten sonra bizim ne kadar ulu, asil ve çok kültürlüğe önem veren bir halk olduğumuzu idrak edecekler” şeklinde sözler sarfeden Ali Hasanov, Azerbaycan Türklerinin kendi ana topraklarından sürülmelerinin, soykırımlara ve katliamlara maruz kalmalarının iki yüz senelik tarihine ilişkin önemli deliller paylaştı. Türkiye’nin haksız yere “soykırım” iftiralarına maruz kalmasına değinen Ali Hasanov dünya ülkelerine çağrıda bulunarak objektif tarih araştırılması yapılması için onların da kendi arşivlerini açmasını istedi.

Azerbaycan Dostluk Parkı’nın kurdelesinin kesilmesinden sonra Parkın içinde yapılmış Hocalı Katliamı Anıtı’nın açılışı yapıldı. Anıtın üzerindeki kırmızı örtünün kaldırılması sırasında Kur’an-i Kerim tilaveti yapıldı, dualar edildi. Törenin sonunda Ali Hasanov, Mevlüt Uysal, Vasip Şahin ve Azerbaycan’ın İstanbul’daki Başkonsolosu Masim Hacıyev Azerbaycan Dostluk Parkı’na ağac diktiler.

www.yenicag.info

1.6 K