Kardeş ülkeye yatırım yapmak istedi, başına bunlar geldi – Azerbaycanlı iş adamının dramı

‘Gel seni devletle tanıştırayım!’

AK Parti’nin içindeki bazı çıkarcı güç odakları, işini hakkıyla yapan firmalara engel olmaya devam ediyor. Trabzonlu işadamı Yakup Sağlam ve Azeri ortağının yaşadıkları, günümüzde devlet kurumlarıyla iş yapmanın güçlüğünü ortaya koydu!

Yakup Sağlam, Lojistik sektöründe faaliyet gösteren Karadenizli bir işadamı… 10 yıl önce Azeri ortağı Galip Memedov’la Bakü’de kurdukları KDY Lojistik isimli firmayla Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Özbekistan’da milyonlarca dolarlık iş hacmine sahip… Özellikle Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaş meyve-sebze ambargosunu kaldırması sonrası Adana, Mersin ve Antalya’dan tonlarca ürünü trenlerle bu ülkeye taşıyarak kritik bir misyon üstlenen firma, bu iş için geçen yıl TCDD ile sözleşme imzalamış.

Buna göre KDY Lojistik, kiraladığı her bir vagon için TCDD’ye belli bir ücret ödüyormuş. Bu projenin altyapısı için bugüne kadar 500 bin dolar harcayan ve yapılan çalışmalarla sevkiyat sürelerini 28 saate kadar indiren firmada her şey yolundaymış. Tâ ki ortaklardan Yakup Sağlam’ın telefonu birkaç ay önce TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından çaldırılıncaya kadar!

Fatih Erdoğan’ın ‘Pasifik’i devrede

Gelin bundan sonrasını Sağlam’dan dinleyelim:

“Mehmet Bey beni acilen Ankara’ya davet edince ister istemez sebebini merak ettim. ‘Gel seni devletle tanıştıracağım! Bu işleri artık Sayın Cumhurbaşkanı’nın amcasının oğlu Fatih Erdoğan’ın firması Pasifik İnşaat yapacak. Bizimle çalışmaya devam etmek istiyorsanız onlarla anlaşmanız gerekiyor!’ dedi. Sonra da İslam Şahbandarov isimli bir zatın ismini ve telefonunu verdi. Söylediğine göre TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un danışmanıymış.” Bu durumu büyük bir şaşkınlıkla Azerbaycan’daki ortağı Galip Memedov’la paylaşan Yakup Bey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şey bir yana, Şahbandarov bir Türk olmadığı için çok garibimize gitmişti. Şirketimizin merkezi Bakü’de olduğu ve Azerbaycan’da önemli bir firma olduğumuz için Azerbaycan’daki bazı kurumlar da mevzuya dahil oldu. Bize bu kişiyle görüşmemizin sakıncalı olduğunu bildirdiler.

Ardından ortağımla birlikte Fatih Erdoğan’ın daveti (!) üzerine Ankara’da Next Level isimli bir AVM’de buluştuk. Bu arada Fatih Erdoğan’ın Tayyip Bey’le bir akrabalık bağının bulunmadığını, sadece Rizeli bir hemşehrisi ve soy isim benzerliği olduğunu, ancak Ak Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi olduğunu öğrendik. ‘Benimle nasıl çalışacaksınız?’ sorusuyla sohbete giren Fatih Erdoğan, bu işe 3 milyar dolar yatırım yaptıklarını savunarak, eğer devam etmek istiyorsak kendileriyle anlaşmak zorunda olduğumuza bizi ikna etmeye çalıştı! Ancak devlete ödediğimiz bedelden daha uygun bir teklif sunmasına rağmen bu tarz bir dayatmaya ve yapılanmaya karşı olduğumuz için reddettik.”

‘CİMER’e şikayet ettiniz de ne oldu!’

Bu görüşmenin ardından Mehmet Altınsoy’un kendilerine, “Fatih Bey’le anlaşmamışsınız!” diye kızgın bir tavırla sitem ettiğini aktaran Sağlam, kirasını ödedikleri halde Rusya’ya gönderilmek üzere yüklenen sebze-meyvelerin apar topar boşaltılarak vagonların geri alındığını, soğutma için kullanılan jeneratörlerin söküldüğünü ve sözleşmelerinin TCDD tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini söylüyor. Yaşadıkları bu mağduriyet üzerine haklarını aramaya karar veren firma ortakları, önce Adalet Bakanlığı’na, ardından da CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurarak şikayette bulunmuş. Ancak geçtiğimiz günlerde Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’dan ilginç bir tepki gelmiş! AKP’li bürokratın “Bizi CİMER’e şikayet ettiniz de ne oldu!” dediğini savunan Sağlam, “Mehmet Bey arkalarındaki gücün Bilal Erdoğan olduğunu söyledi” diyor. Bu akıl almaz gelişmeler neticesinde yaklaşık 2 milyon dolar zarar ettiklerini vurgulayan Yakup Sağlam, sürecin Azerbaycan’da da kaygıyla takip edildiğini ve Türk-Azeri ilişkilerinin zarar görmesinden endişe ettiğini belirtti.