Kaybolan Kazakistanlı dağcıları arama çalışmaları devam ediyor

Kazakistan kurtarma ekipleri Tien Shan dağlarında kayıp dağcı arayışlarına devam ediyor.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı acil durum komitesine atıfta bulunan tengrinews.kz , Kazakistan kurtarma grubunun Kırgızistan dağlarında kayıp dağcıları aramaya devam ettiğini yazdı.

Haberde, “Bugün saat 08.40’da Mi-171’in kurulu Kazaviaspas’ı, Almatı bölgesinin Karkara tırmanma kampından Kırgızistan’a, havadan görüntüleme cihazlarını kullanarak arama işlemleri yapmak için Zafer Zirvesine uçtu. Dağlarda hava açık.” bilgisi paylaşıldı.

Haberde ayrıca, dün hava durumunun kötü olduğu, dolayısıyla kurtarma çalışmaları durdurulduğu bildirildi.

Dağcılar Murat Otepbaev, Alexander Chechulin ve Andrey Korneyev Tien Shan dağına tırmanıyordu. En son Chechulin’in hastalandığı ve bir gece kar altında çadırda geceyi geçirdikleri bilgisine ulaşılmıştı.

16 Ağustos sabahı, Chechulin’in hayatını kaybettiği haberinin ardından Murat Otepbaev ve Andrey Korneyev ile hiç kimseyle iletişim kurulamıyordu.

Kırgızistan’daki dağa tırmanan Kazakistanlı üç dağcının kayıp haberlerinin ardından Kazakistan ordusu üç uzman askerini bölgeye arama kurtarma çalışmaları için göndermişti.

Almatı Dağcılık Federasyonu, dün, 21 Ağustos’ta Facebook sayfasında, Kırgızistan’ın dağlarında kaybolan Kazakistanlı dağcılarını canlı bulma şansı olmadığını paylaşmıştı.

www.yenicag.info

661