Kazak Halkının Katili Mirzoyan`ın propogandasını yapan 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı

Kazakistan basını Astana Adliyesinde CentralAsiaMonitor’un genel yayın yönetmeni ve Radiotochka.kz’ın haber müdürü Bigeldi Gabdulin’e ceza verilmesi haberini yaydı.

Mahkeme onun malvarlığına el konmadan beş yıl cezaya çarptı.

Soruşturmada Gabdulin’in denetiminde olan Central Asia Monitor ve Radiotochka.kz gibi kitle iletişim araçlarında devlet kurumları yöneticilerine karşı olumsuz ve gerçeği yansıtmayan yazılar yazdığını ortaya çıkardı.

Gabdulin kendi sitesinde Bolşevik – Taşnak katil Levon Mirzoyan hakkında övücü, propoganda içerikli bir dizi makaleler yazdığını da belirtmemiz gerekir. Kazak halkının katili olan Mirzoyan ile ilgili propoganda yapan Gabdulin`in bu addımı tepki toplamıştı.

Hatırlatalım ki, Stalin’in toplu tutuklama yıllarında Kazakistan’ı yönelten Mirzoyan Kazak halkına karşı yapılan soykırımının elebaşlarından birisi olmuştur. Ermeni Taşnağı Levon Mirzoyan’ın yönetimiyle kırmızı terörcüler Kazakistan’da milyonlarca insanı katletmişler. Kazak araştırmacıları 1932 – 1940’lı yıllar arasında Kazakistan’da 3,2 milyon insanın hayatını kaybettiğini ortaya çıkarmışlar. Onların çoğu Sovyet yönetimi tarafından yapılan açlığa dayanamayarak ölmüş ve Mirzoyan’ın emriyle toplu şekilde kurşuna dizilmişler.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

699