Kerküklü yazarın “Irak basın tarihi” kitabı Bakü`de tanıtıldı

Kerkük Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı, Kerkük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Temsilcisi Şemsettin Küzeci`nin “Irak basın tarihi” kitabı Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de tanıtıldı.

Şemsettin Küzeci`nin de katılımıyla Azerkitap Kitap Merkezi`nde gerçekleştirilen tanıtıma Irak`ın Bakü Büyükelçisi Fadil El-Şüveyli, Azerbaycanlı Milletvekilleri Ganire Paşayeva, Eflatun Amaşov, bilim insanları ve medya mensupları katıldı.

Büyükelçi El-Şüveyli, konuşmasında Azerbaycan ve Irak arasındaki ilişkilerden bahsederek Küzeci`nin “Irak basın tarihi” kitabının Azerbaycan dilinde yayımlanmasını yüksek değerlendirdiğini ifade etti.

Milletvekilleri Ganire Paşayeva ve Eflatun Amaşov, Şemsettin Küzeci`nin iki ülke arasında bir köprü rolünü üstlendiğini vurguladı.

Şemsettin Küzeci, Azerbaycan`da olmaktan memnunluk duyduğunu ifade etti ve kitabın basılmasında emeği geçen herkese teşekkürünü bildirdi:

“Bu benim Azerbaycan`a 19. gelişim. Kitabımın Azerbaycan dline çevrilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kitap benim yayımlanan 50. kitabım ve buna göre de benim için özel anlam ifade ediyor.”

Tanıtım sonunda iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesinde emeği olanlara Irak Büyükelçisi`nin imzalı plaketi taktim edildi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

343