Kırgız profesör: İslam Kerimov, zamanında Nazarbayev'in birlik teşebbüsüne karşı çıktı

“Bölge ülkeleri arasında belirli güvensizlikler var ama çözülemeyecek gibi değil”.

Bunu Japonya’nın Komaba Üniversitesi’nin profesörü, Kırgız uzman Talatbek Masadıkov, Yeni Çağ Azerbaycan‘a yaptığı açıklamada söyledi.

Masadıkov, birlik konusunun bölge ülkelerinin ne kadar kararlı olmasına bağımlı olduğunu belirtti:

“Orta Asya devletlerinin bir arada olması konusunu ben de çok düşüneyorum. Bir süre önce Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, birlik teşebbüsünü öne sürmüştü. Ama bazı ülke liderleri, isim verecek olursak da Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov bu teklife karşı çıkmıştı.

Nazarbayev’in o teklifinin Orta Asya devletlerinin sorunlarının çözümü olduğunu düşünüyorum. Eğer biz ABD’den yardım beklemeden kendi sorunlarlmızın ortadan kaldırılmasına çalışmazsak hiçkimse bizim yerimize sorunlarımızı çözmeyecek.

Bu yüzden de Orta Asya devletleri kendi bağımsızlıklarını koruma şartıyla ekonomik veya başka alanlarda bir ittifak kurmalıdır. Aksi taktirde dış güçler bu dağınık halimizi kendi jeopolitik amaçları için kullanacak.

Farklı konuları tartışmalıyız, mevcut sınır sorunlarını çözmeli ve ekonomik işbirliği imkanlarını değerlendirmeliyiz. Hatta bu konuda çok geç kaldık, zamanında gerekli adımlar atılmalıydı.

Orta Asya devletlerinin bir birleriyle anlaşamamasının nedeni aslında halkların değil, siyasetçilerin sorunu. Devlet liderlerinin bu konuda iradeli olmalıdır. Bazıları bu fikre alışsaydı ortak paydada buluşmak çok daha kolay olurdu. Bölge ülkeleri arasında belirli güvensizlikler var ama çözülemeyecek gibi değil.

Bizim bölgemizde bir araya gelmek ve sorunları rahatça çözmek mümkün. Çünkü burada aynı halk, aynı din, aynı tarih ve kültür söz konusu. Her şey Devlet Başkanlarına bağlı. Bizim ülkelerin devlet yapısına göre tüm konuları halkın desteklediği bir kişi çözüyor. Bu yüzden de siyasi irade sergilenirse tüm sorunlar çözülebilir”.

Kafkas Ömerov

www.yenicag.info

1.5 K