Kırgızistan Başbakanı Suudi Kalkınma Fonu İcra Direktörü danışmanı ile görüştü

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev ile Suudi Kalkınma Fonu İcra Direktörü danışmanı Yusuf bin İbrahim el-Bassam, Kırgızistan’da hayata geçirilecek ortak projeleri görüştü.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Muhammedkalıy Abılgaziyev ile Suudi Kalkınma Fonu İcra Direktörü danışmanı Yusuf bin İbrahim el-Bassam bir araya geldi.

Başbakan, Kırgızistan ve Suudi Arabistan’ın kültürler ve dinler topluluğunu, manevi ve ahlaki değerleri ve karşılıklı işbirliği için samimi bir isteği birleştirdiğini belirtti.

Abılgaziyev, “Sizi ülkemizde görmekten çok mutluyuz. Ülkemizin ekonomisinin kalkınmasına yardım, tarım, sağlık, su temini, sulama, okul ve yol yapımı konularında birçok projeye desteklerinizden dolayı teşekkür ediyoruz. 61 köyü kapsayacak Batken ve Talas inşaatlarında kırsal su temini ve sıhhi tesisat iyileştirme projesini imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.

Başbakan, ülkede ilan edilen Bölgelerin Kalkınması Yılı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un nüfusa temiz içme suyu sağlamaya, sulamaya, eğitime özel önem verdiğini vurguladı.

Hükümetin bu sorunları bir öncelik olarak gördüğünü kaydeden Abılgaziyev, Kırgız tarafının ortak projeler üzerinde çalışmaya hazır olduğunu ve Suudi Kalkınma Fonu aracılığıyla işbirliğinin daha da genişlemesine güvendiğini belirtti.

Öte yandan, iyi bir karşılama için teşekkür eden el-Bassam, Suudi Kalkınma Fonu’nun, çeşitli projelerin uygulanmasında Kırgızistan’la daha etkin ve verimli işbirliğini memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

www.yenicag.info

734