Kırgızistan Cumhurbaşkanı: "Kırgız-Tacik devlet sınırı üzerinde çalışmak çok önemli"

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan ve Tacikistan halkı eski zamanlardan beri barış ve uyum içinde yaşadı ve böyle yaşamaya devam ediyor.” dedi.

Tacikistan’ın İsfara kentine yaptığı kısa bir görüşme kapsamında Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya gelen Ceenbekov, iki ülkenin halklarının eski zamanlardan beri dost olduğunu ve barış ve uyum içinde yaşadığını dile getirdi.

Tacik mevkidaşı ile bugün yaptığı görüşmeyi tarihi olarak değerlendiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı, “Bağımsızlığımızdan bu yana ilk kez, Kırgızistan ve Tacikistan devlet başkanları, Kırgız-Tacik sınır bölgesinde bir toplantı düzenledi. Bu görüşme, teklifimizi destekleyen Sayın İmamali Rahman’ın akıllıca kararı sayesinde gerçekleştirildi.” diye konuştu. Ceenbekov, ülkelerin daha fazla işbirliği için öncelikli alanları belirleme isteğini ifade etti.

Devlet Başkanı, “Tabii ki, toplantımız siyasi diyalogu sürdürmek ve Kırgızistan’a resmi ziyaretinizi düzenlemek için sağlam bir temel oluşturacaktır.” ifadesini kullandı.

Kırgızistan lideri, iki ülkenin halklarının geleneksel dostluk bağlarına, iyi komşuluklara, tarihi ve kültürel topluluklara sahip olduğunu bir kez daha belirterek, “Maalesef sınır bölgesinde son zamanlarda bir olay oldu. Gelecekte benzer durumları önlemek için ortaklaşa ve nesnel olarak araştırmalı ve somut önlemler almalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı, “Müzakere sürecine ivme kazandırmayı öneriyoruz. “Basitten karmaşaya” ilkesini izleyerek Kırgız-Tacik devlet sınırının meseleleri üzerinde çalışmaya devam etmek önemlidir. Beraberce sınırlarımızı yaratma, barış ve refahın kapısına dönüştüreceğimize inanıyorum.” diye kaydetti.

İki ülkenin liderleri sınır meseleleri görüşmelerini Kırgızistan’ın Çolpon Ata kentinde sürdürecek.

www.yenicag.info

712