Kırgızistan Dışişleri Bakanı Aydarbekov, Estonya ve Hollandalı mevkidaşları ile görüştü

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 26. Bakanları Konseyi Toplantısı çerçevesinde Estonya ve Hollandalı mevkidaşları ile ikili görüşmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Bakan Aydarbekov, AGİT 26. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Bratislava’da Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Aydarbekov’un Estonyalı mevkidaşı ile yaptığı görüşmede, ikili gündemin güncel konuları ve 2020 yılı için planlanmış karşılıklı ziyaret konuları ele alındı.

Taraflar, BT alanının, ikili işbirliğinin önemli bir alanı olduğunu belirtti. Ayrıca, Kırgızistan’daki mevcut Estonya projeleri ve “Tündük” CMEA’nın uygulanması çerçevesinde olası yeni projeler masaya yatırıldı.

İkili ilişkilerinin güncel konularını görüşen Kırgızistan ve Hollanda Dışişleri Bakanları, ülkeler arasındaki hukuk tabanını genişletmenin önemini ve tüm işbirliği yelpazesinde ikili ilişkileri geliştirmek için farklı düzeylerde karşılıklı ziyaretler organize etme gerekliliğine dikkat çekti.

15 – 17 Ekim 2019 tarihleri arasında Hollanda Krallığı tarım ticari heyetinin Bişkek’e gerçekleştirdiği ziyaretin ve ziyaret kapsamında yapılan yuvarlak masa toplantısının önemine dikkat çekildi.

Görüşmede, bölgesel ve uluslararası gündem konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu ve karşılıklı çıkarlarla ilgili diyalogu sürdürmek için bir anlaşmaya varıldı.

www.yenicag.info

615