Kırgızistan ve İtalya arasında siyasi istişare toplantısı yapıldı

Kırgızistan ve İtalya arasında siyasi istişare toplantısı bugün başkent Bişkek’te gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan-İtalya siyasi istişareleri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Azizbek Madmarov ile İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano başkanlığındaki heyetler arasında bugün 15 Kasım’da Bişkek’te yapıldı.

İki ülkenin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları düzeyinde gerçekleştirilen istişare toplantısında, yeni AB Orta Asya stratejisi çerçevesinde etkileşim dahil ikili, bölgesel ve çok taraflı formatlarda karşılıklı çıkar sağlayacak meseleler masaya yatırıldı.

İtalya tarafı, Kırgızistan’ın gelecek sene ev sahipliği yapacağı ekonomik işbirliği geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Birliği-Orta Asya 1. Ekonomik Forumu’nu düzenleme kararını destekledi.

Kırgızistan’ın Roma’da Büyükelçilik açma kararını memnuniyetle kaydeden Manlio Di Stefano, gerekli her şeyi yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Diğer yandan, İtalya ile siyasi, kültürel ve insani işbirliğinin öneminin altını çizen Azizbek Madmarov, uluslararası örgütler çerçevesinde de işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Siyasi istişarelerde ayrıca, ticari, ekonomik ve yatırım işbirliğinin geliştirilmesine özel önem verildi.

Taraflar, toplantı bitiminde, üst düzeyde ziyaretler düzenlemeye hazır olduklarını dile getirdi.

www.yenicag.info

292