Kırgızistan ve Tacikistan sınırında çatışma: 600`den fazla kişi tahliye edildi

Kırgızistan ile Tacikistan’ın sınırları yakınında yaşayan köylüler arasında çıkan silahlı çatışma sonucu 600’den fazla Kırgızistan vatandaşının güvenli yerlere tahliye edildiği bildirildi.

Kırgızistan Kızılayı basın sekreteri Begimay Asanova, 22 Temmuz 2019 tarihinde Kırgızistan ile Tacikistan vatandaşları arasında meydana gelen gerginliğin ardından 600’den fazla Kırgızın güvenli yerlere tahliye edildiğini açıkladı.

Asanova, 2 bin vatandaşın oturduğu Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Ak Say köyünden dün 315, bugün de 351 kişinin Batken şehrine gönderildiğini kaydetti.

Kırgızistan Kızılayı tarafından dün, 23 Temmuz’da tahliye edilenlere 1.5 litre su dağıtıldığını, 274 kişiye de kahvaltı ve öğle yemeği verildiğini vurgulayan Asanova, yeni doğanlar için 16 hijyen kiti dağıtıldığını sözlerine ekledi.

Kızılay’ın 24 Temmuz 2019’da şişelenmiş su da dağıttığını ve aynı zamanda tahliye edilmiş sakinler için 5 barınaktaki ailelere psikososyal destek sağlandığını dile getiren Asanova, “Ayrıca, Lenin okulunda 50 kişiye kahvaltı verildi. Çocuk bezi ve hijyen kitlerin bugün akşam verilmesi bekleniyor.” dedi.

Tacikistan’ın Vorukh sakinleri, 22 Temmuz’da önceden Ak Say (Kırgızistan’ın Batken bölgesindeki köy) yazısı olan yere bayrak dikmek istedi, ancak bu karar Ak Say sakinlerini kızdırdı. Taraflar, bu olaydan sonra önce birbirine taş atmaya başladı, ardından da iki ülkenin köylüleri arasında silahlı çatışma çıktı.

Çatışmada aralarında polis ve sınır muhafızlarının da bulunduğu 17 kişi yaralandı. Sınır Muhafız hizmetinin açıklamasına göre, bölgede durum ciddiyetini korurken her iki taraftan da askeri ve diplomatik yetkilileri sınırda bulunuyor.

Kırgızistan ve Tacikistan sınırındaki 970 kilometrelik sınırdan sadece 519 kilometre üzerinde uzlaşıldı.

www.yenicag.info

731