Kırgızistan`da kültürel “Kalpak” yarışması

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Kırgız erkeklerin geleneksel baş giyimi Ak Kalpak’ın popülerleştirme sürecini desteklemek amacıyla cumhuriyet kültürel “Kalpak” yarışmasının kazananlarını ödüllendirme töreni düzenlendi.

Kiyiz Düynö Kamu Vakfı ve Ruh Ordo Kültür Merkezi tarafından 5 Mart Ak Kalpak Günü’nde başlayan “Kalpak” yarışması bugün, 30 Eylül’de sona erdi. Başkentte kazananları ödüllendirme töreni gerçekleştirildi.

Atalarımızın ürettikleri ilkel bilgiyi korumak ve yaymak amacıyla başlatılan yarışmada ilk defa Kırgızistan’ın dört bir yanından 76 eşsiz baş giyim sunuldu.

Gerçek bir kalpak şekli, dağlık Kırgızistan’ın karlı zirvelerinin bir yansımasıdır ve gezindikleri zaman, Kırgızlar, başlığın sahibinin yaşı ve durumu hakkında bilgi sahibi olur ve cinsiyetini ve kabilesini belirleyebilir. Dış sadeliğin ardında, yalnızca korumamız gereken değil, gelecek nesillere de aktarmamız gereken atalarımızın onlarca antlaşması yatmaktadır.

Sadece birkaç ayda, toplumlardan, derneklerden ve bireylerden olmak üzere tüm bölgelerden 52 çalışma çeşidi sunuldu. Yarışma ölçütlerine göre ilk aşamada jüriye 52 çalışma türü katıldı. Ayrıca, Ruh Ordo sergi salonunda kalpaklar Kırgızistan sakinlerinin, yakın ve uzak ülkelerdeki turistlerin beğenisine sunuldu.

www.yenicag.info

642