Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, Bükreş Havalimanı`nda alıkonuldu

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Bükreş Havalimanında Romanya Sınır Servisi görevlileri tarafından yaklaşık üç buçuk saat alıkonuldu.

Facebook sayfasından açıklama yapan Çubarov, “Rus özel servislerinin zehirli dokunaçlarının beni Romanya’da yakalamaya çalışacağını beklemiyordum. Bugün Bükreş havalimanında pasaport kontrolünden geçtiğim sırada Romanya sınır servisi görevlileri pasaportuma el koydu ve hiçbir açıklama yapmadan beni havalimanında 3.5 saat alıkoydu.” diye bildirdi.

Çubarov, Bükreş’te, Rus işgali altındaki Kırım’ın durumunu ve yarımadanın ve Karadeniz’in askerileşmesini ele almak için, Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri ve “German Marshall Fund of the United States” uzmanlarıyla görüşeceğini kaydetti.

KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna’nın Bükreş Büyükelçisi ve Başkonsolosunun müdahalesinden sonra kendisinin serbest bırakıldığını belirterek, “Ukrayna’nın Bükreş Büyükelçiliği benim alıkonulma nedenlerim hakkında net bir cevap almak için ilgili kurumlara başvuracak.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

716