Kırım tatarlarından dünya liderlerine çağırı: Rusya`nın bölünmesinden korkmayın

Kırım tatrlarının liderleri dünyanın öndegelen devlet ve hükumet başçılarına çağırıda bulundular.

Yenicag.ru`nun ulaştığı ve ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Britanya Başbakanı Teresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto`ya yapılan müracaatı sürgündeki Bağımsız Tataristan Hükumetinin Başbakanı Vil Mirzayanov (ABD), Başbakan yardımcıları Rafis Kaşapov (Büyük Britanya), Nafis Kaşapov (Polşa), Bilimci Roza Kurban (Türkiye) ve Özgür İdil-Ural harekatının lideri Kamil Sukayev (ABD) imzalamışlar.

Liderler imzaladıkları müracaatın girişinde Rusya`daki totaliter rejimin dünyayı rahatsız ettiğini ve bu ülkenin dünya sömürgeciliyinin son metropolisi olduğunu belirtmişler:

“Rusya, esaretinde olan tüm halklara karşı sert asimilasyon siyaseti yürütmektedir ve bununla da “rusyalı” adı altında esareti kabul etmiş kitlenin yaratılmasına kalkışılıyor. Putin Rusya`sı kabul edilmiş yıkıcı yasama esasında etnosid siyaset yürütüyor. Rus Ortodoks Kilisesi de bu süreçte aktif rol alarak Federal Güvenlik Servisi`nin oyuncağı gibi davranıyor. Rus Ortodoks Kilisesi diğer dinlere baskı uygulayarak onların temsilcilerini milli kökü olmayan “ortodoks rus” yapmak istiyorlar. Yürütülen bu siyaset sonucunda Rusya`nın 13 yerli halkı yer yüzünden silinmiştir. Putin`in hakimiyete geldiyi ilk on yılda Tataristan`da 690 tatar okulu ve lise kapatılmıştır. Son yıllar bununla ilgili istatistikler  gizleniyor.”

Müracaatta Rusya`daki özerk Cumhuriyetlerin real bağımsızlıklarına ulaşmaları için birliktelik yaratma prosedürünün gittiği de vurgulanıyor:

“21 Mart 2018 yılında Ukrayna`da “Özgür İdel-Ural” Harekatı yaratıldı. Harekatın amacı Tataristan, Başkürdistan, Çuvaşya, Udmurtya, Mari El ve Mordovya`nın real bağımsızlığına ulaşmaktır. Halihazırda İdel-Ural`da Türk ve Fin-Ugor ailelerine ait 7 milletin temsilcileri yaşıyorlar. Onların toplam sayısı 12 milyon civarındadır. Dünyanın öndegelen devletlerinin liderleri gibi sizlere seslenerek dikkatinizi ABD`nin 34. Başkanı Dwite Eisenhower`in imzaladığı 17 Temmuz 1959 yılında kabul edilmiş “Esir edilmiş halklar hakkında” kanununa çekmek istiyoruz.

Bu kanun bu gün de İdel-Ural, Sibirya ve Kafkas halkları için çok mühim bir belge. Uluslararası birliğin bu kanunu dikkate alması Kreml`in agresif siyasetini etkileye ve esir halkları sömürgecilik politikasının ağır sonuçlarından koruyabilir. Dünya kamuoyunun desteği bu halkların bağımsızlık yolunda ilerlemeye ve kendi mukadderatlarını belirlemeye yardımcı olur. Rusya`nın bölünmesinin dünya için bir felaket olabileceği söylenilse de aslında bu, dünyada demokrasi, istikrar ve toplumsal değerlerin gelişmesine yardımcı olacak.”

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

848