Kişinyov`da Azerbaycan-Moldova Gençler Forumu başladı

19 Ocak tarihinde Moldova`nın başkenti Kişinyov`da Azerbaycan`ın Ulusal lideri Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü ile ilgili “Karabakh is Azerbaijan” – Azerbaycan-Moldova Gençler Forumu`nun açılış töreni gerçekleştirildi.

Azerbaycan Gençler Fonu`nun desteği, Azerbaycan`ın Kişinyov`daki Büyükelçiliğinin ve Moldova Azerbaycanlıları Kongresi`nin yardımlarıyla Gençlerin Girişimine ve Gelişimine Destek Sosyal Birliği`nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen Forumun açılış konuşmasını Azerbaycan`ın Moldova Büyükelçisi Gudsi Osmanov yaptı.

Haydar Aliyev`in Azerbaycan ve Azerbaycan halkı için yaptığı hizmetleri anlatan Büyükelçi, Azerbaycan`la Moldova arasındaki ilişkilerin sağlamlaştırılmasında Ulusal Liderin büyük çabaları olduğunun altını çizdi. Moldova ve Azerbaycan gençlerinin entegrasyonunu hedefleyen bu tip forumların gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çeken çeken Osmanov, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gençlerin Girişimine ve Gelişimine Destek Sosyal Birliği Başkanı, Diaspor Enfermasyon Merkezi Başkanı Toğrul Allahverdili konuşmasında projenin gerçekleştirilme amacından bahsederek aynı kaderi paylaşan Moldova ve Azerbaycan gençlerinin birbirilerini daha yakından tanımalarına vesile olacak bu gibi çalışmaların devamlı hal alacağına ümid ettiğini bildirdi.

Moldova Parlamentesu milletvekili Vitali Jako, Moldova Başbakanının müşaviri Nikolay Redste, Moldova`nın Ulusal Azınlıklar Devlet Ajansı Başkanı Dmitri Moroz, Moldova Ulusal Kütüphanesinin Müdürü İlena Penteley, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, DAVAM Gençler Harekatı Başkanı Nihad Allahyarlı`nın, Moldovya üniversitelerinin öğretim üyeleri, öğrencileri ve gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen Forum, genel müzakere ile devam etti.

Bundan başka, müzede Haydar Aliyev`in hayatından bahseden ve iki gün devam edecek fotoğraf sergisi de düzenlendi.

Forum sonunda gençlere Teşekkür Belgesi takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekinildi.

www.yenicag.info

286