Koalisyon: Musul zaferi IŞİD'i bitirmez  

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon komutanı Korgeneral Stephen Townsend, 3 yıl IŞİD’in kontrolünde kalan Musul’un örgütten kurtarılmasıyla ilgili duyulan memnuniyeti paylaşırken, “Dikkat edin bu zafer IŞİD’i bitirmez ve önümüzde daha zor bir savaş var” ifadelerini kullandı.

Yapılan yazılı açıklamada “Koalisyon, Başbakan (Haydar) el İbadi’nin Musul zaferini duyurmasını memnuniyetle karşılıyor ve sivilleri korumak için sıradışı bir çaba sarf ederken IŞİD’e karşı önemli bir ilerleme kaydeden Irak güvenlik güçlerini tebrik ediyor” denildi.

Musul’un bazı mahallelerinde patlayıcıların ve saklanmış IŞİD militanlarının temizlenmesinin devam ettiği belirtilen açıklamada Musul’un tamamen Irak ordusunun eline geçtiği kaydedildi.

Açıklamada, Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend’in şu değerlendirmesine yer verildi:

“Küresel koalisyon, zalim ve kötü bir düşmana karşı tarihi zaferlerinden dolayı Başbakan el İbadi’yi ve Irak güvenlik güçlerini tebrik ediyor. Ancak dikkat edin bu zafer IŞİD’i bitirmez ve önümüzde daha zor bir savaş var. Ama ikiz başkentlerinden birini ve sözde halifeliklerinin bir incisini kaybetmeleri onlara elbette ki büyük bir darbedir. Musul hem ordu için zor bir savaştı ve koalisyon çetin bir savaş sonucu elde ettikleri zaferlerini kutlarken Iraklı ortaklarının yanında durmakla gurur duyuyor.”

Açıklamada, Iraklı milis ve Kürt Peşmerge kuvvetlerinin de katkılarına değinilirken Musul’un işgalinde IŞİD’in Atabey Nurettin Zengi Camii ve Hazreti Yunus Türbesi dahil kentteki birçok dini ve kültürel yapıyı yok ettiği ifade edildi.

IŞİD’in Irak’ın birçok bölgesinde varlığını sürdürmeye devam ettiği belirtilen açıklamada koalisyonun örgüte karşı Irak’ın yanında olacağı vurgulandı.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

787