“Kripto paralar her an sıfırlanabilir”

Dünyanın en popüler kripto para birimlerinden Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, kripto paralara dair önemli açıklamalarda ve net uyarılarda bulundu

Ethereum’un (ETH) mimarı Vitalik Buterin, kripto paralara dair önemli açıklamalar yaptı.

Buterin, kripto paraların değerlerinin her an sıfırlanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Haftaya 3.550 lira seviyesinde işlem görerek başlayan Ethereum’un kurucusu, kripto paraların birikimleri değerlendirmek için uygun yatırım araçları olmadıklarına dikkat çekti.

Buterin, birikimlerini değerlendirmek isteyen küçük yatırımcılara düşük riskli menkul kıymetlere yönelmelerini tavsiye etti.

Son dönemde yaşanan kripto para arzı kılıflı dolandırıcılık vakaları, birçok insanın paralarını siber korsanlara kaptırmalarına sebep oldu.

Dolandırıcılar, Buterin gibi ünlü kişiler adına açtıkları Twitter hesaplarıyla insanları kripto para tuzağına düşürüyor.

Ethereum’un kurucusu, kullanıcıları Twitter’da gördükleri kripto para tekliflerine güvenmemeleri konusunda uyardı.

Kripto para birimlerinin yeni oluşan bir varlık sınıfı olduğuna dikkat çeken Buterin, uyarılarını “bu değerler her an sıfıra inebilir” diyerek sürdürdü.

Buterin tweet dizisinde şöyle söyledi: “Bir hatırlatma: Kripto paralar hâlâ yeni ve hiper dengesiz menkul kıymetler. Değerleri her an sıfıra inebilir.”

“Kaybetmeyi göze alamayacağınız meblağları kripto paralara yatırmayın.”

Kripto paraların henüz yatırım aracı olacak kadar olgunlaşmadığının altını çizen Buterin, “Eğer birikimlerimi nerede tutmalıyım diye merak ediyorsanız, en düşük riskli seçeneğiniz hâlâ geleneksel yatırım araçlarıdır.” diyerek tweet dizisini sonlandırdı.

Durdurulamaz gibi görünen yükselişleriyle 2017 yılına damgasını vuran kripto paralar, yatırımcıların satış yapmaya başlamasıyla bir günde 100 milyar dolar değer kaybetmişti.

Kripto paralar, “büyük satıştan” sonra yavaş ancak önceki tırmanışlara kıyasla daha istikrarlı bir yükselişe başladı.

www.yenicag.info

1.4 K