Lavrov ve Tillerson, Rusya’nın ABD’ye yanıtını konuştu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Washington’un Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulamaya yönelik girişimleri karşısında Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’ye diplomat ve mülk kısıtlaması getirmesini konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Lavrov, ABD’li ve Rus diplomatların sayısını eşitleme ve iki tesisi ABD Büyükelçiliği’nin erişimine kapama kararının, Washington’un attığı bir dizi düşmanca adımın sonucu olduğunu vurguladı.

‘ABD’NİN POLİTİKASI, RUSOFOBİKLERİN ELİNDE’

Rusya’nın ikili ilişkileri yoluna koymak için her şeyi yaptığını ve ABD’nin provokasyonları karşısında itidalini koruduğunu kaydeden Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak son gelişmeler, ABD’nin politikasının Rusofobiklerin ve Washington’u cepheleşmeye götüren kişilerin elinde olduğunu gösterdi. Rusya’nın getirdiği kısıtlamalar ve tamamen uygun önlemler, kısasa kısas ilkesine göre alınmış bir yanıt değil, ABD’nin izlediği politikanın olumsuz sonuçlarını görmesi için atılmış uluslararası hukuka tamamen uygun ve Rusya’nın meşru çıkarlarını korumaya yönelik bir adım.”

‘İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİRMEYE VE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ ANCAK…’

Öte yandan Lavrov, Moskova’nın ikili ilişkileri normalleştirmeye ve uluslararası gündemdeki önemli konularda işbirliğine hazır olduğunu belirterek, bunun ancak eşitlik, karşılıklı saygı ve çıkar dengesinin korunması ilkeleri temelinde mümkün olabileceğini vurguladı.

ABD’nin yaptırım girişimlerinin devam etmesi üzerine Washington’a yanıt veren Rus Dışişleri, Moskova’daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını askıya almış ve ABD’den Rusya’daki diplomat sayısını 455’e düşürmesi de istemişti.

Kaynak: sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1 K