Macron BM'de rezil oldu: "Cumhurbaşkanı Aliyev'in siyaseti Paris'de deprem etkisi yarattı" - Agil Alesger

Agil Alesger, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Ermenistan yanlısı bildiri takdim eden Fransa’nın niyeti gerçekleşmedi.” dedi.BMGK’nın 20-21 Aralık müzakerelerinden sonra Fransa, Laçın-Hankendi bölgesinde devam eden Azerbaycanlı protestocuların eylemlerini insanlık dışı olarak nitelendiren bildiri hazırladı fakat Azerbaycan’ın yoğun diplomasisi sayesinde Paris’in isteği yerine getirilmedi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyesi, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve BM’deki Azerbaycanlı diplomatların dirayeti sayesinde 10 gün devam eden müzakereler sonucu Fransa, isteğinde başarılı olamadı ve bildiri kabul edilmedi.” ifadelerini kullandı.

Süreci yakinen takip eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve müşavirleri ise tam mağlup olarak bildirinin düzenlenmiş son versiyonunu kabul etmediklerini bildiren Alesger, sözlerini söyle devam etti: “İşin ilginç yanı, Azerbaycan karşıtı bildiri kabul ettirmeği düşünen Macron, bildirinin son halinin Ermensitan karşıtı olduğunu gördükten sonra bildiriyi tümüyle kabul etmekten vaz geçmiş.

Hatta Fransa’nın BM’deki Daimi Temsilcisi de Paris’e çağırılmış. Yani Aliyev’in yürüttüğü siyaset Paris’de deprem etkisi yaratmış.

Böylelikle bir kez daha Fransa ve onun gibi ülkelerin Azerbaycan ve Türkiye düşmanlığı ve bu birlik karşısında bir hiç oldukları kanıtlanmış oldu.”

www.yenicag.info

681