"Manas Destanı, halkımızın dünya kültür hazinesine büyük katkısıdır" - Kırgız lider Ceenbekov

Kırgızistan’da, bugün 4 Kasımda Manas Destanı Günü kutlanıyor. Devlet Başkanı Ceenbekov, başkent Bişkek’teki Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Akademi binasını inceledi ve Manas Destanı’ndan parçalar dinledi. Ayrıca, yaratıcı aydınların temsilcileri, yazarlar, şairler ve manasçılar ile konuştu.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi’ne yaptığı ziyaretinde konuşma yaptı.

Konuşmasında, Kırgız halkının görünmez iplerle birbirine bağlanmış ve halkın ruhsal yaşamının özünü oluşturan, nesilden nesile aktarılan ve dikkatlice geçen değerleri olduğunu vurguladı.

“Okyanus benzeri Manas Destanı, Kırgızların ruhsal mirasının, halkımızın gururu olan sütunlarından biridir.” diyen Ceenbekov, konuşmasını şöyle devam etti:

“Manas Destanımız, Kırgız halkının yaşam, hayat, gelenek ve tarihinin bir ansiklopedisi olup, halkımızın dünya kültür hazinesine büyük katkısıdır. Destan, tüm insanlığın kültürel mirası olarak kabul edilir ve dünya edebi anıtlar listesinde haklı yerini almıştır. Bu, atalarımızın, zorluklara ve sıkıntılara rağmen, yaşamın zorlu koşullarına ve göçebe yaşamın yaşam fırtınalarına rağmen kaybetmedikleri, korudukları ve bize aktardıkları, epik bir mirastır. Bu büyük manevi mirasın tüm uluslararası toplum tarafından tanınmasından gurur duyuyoruz. Kendisini kendine özgü bir kültüre sahip tam teşekküllü bir millet olarak, dünyanın diğer halklarıyla birlikte koruma yeteneği, her Kırgız’ın Manas’ın fikirlerini kalbinde tutması ve Kırgız halkının geçmişiyle ilgilenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Kırgızistan vatandaşları, hepimiz, bu en büyük kültürel miras olan, manevi bir şaheserden gurur duyuyoruz.”

www.yenicag.info

662