Merhum Milletvekili Ganira Paşayeva Amsterdam’da anıldı

Türk Dünyası’nın gönlüne taht kuran Ganira Paşayeva, 10 aralık Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde, Amsterdam`da yapılan bir programla anıldı.

Program, Türkiye Yüzyılı Vizyonu ve Türk Devletleri Teşkilatı felsefesinin sivil alanda tezahür eden Avrasya Sivil Toplum Forumu tarafından gerçekleştirildi.

(Amsterdam) Türk Dünyası’nın gönlüne taht kuran Ganira Paşayeva, 10 aralık Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde, Amsterdam yapılan bir programla anıldı. Program tüm şehitlerimiz için bir dakika saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Turancılık idealiyle özdeşleşmiş, Türk dünyasının önde gelen kadın hatiplerinden biri olan, şair, edebiyatçı, siyasetçi ve gazeteci Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva’nın anısını yaşatmak amacıyla, Avrasya Sivil Toplum Forumu tarafından düzenlenen 15. Avrasya Amsterdam Buluşmalarında bir anma programı gerçekleştirildi. Türk Dünyasının gönlüne taht kurmuş, imanını ve ülküsünü kendine düstur edinen, Türk dünyasının hatibi, cesur kızı vefatının 3. ayında organize edilen Avrasya Amsterdam Buluşmalarının bu yıl seçilen konusu oldu. Amsterdam Buluşmalarında Avrasya Yazarlar Birliği, Hollanda Türkevi Topluluğu, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda Doğu Türkistan Uygur Derneği, Hollanda Nogay Vakfı ve EkoAvrasya Derneği gibi önemli kuruluşlar bir araya geldi.

Bu anlamlı forum, Tebriz’den Bakü’ye, Taşkent’ten İstanbul’a kadar uzanan geniş coğrafyada Türk dünyasını başarıyla temsil eden Ganira Paşayeva’nın hatırasını yaşatma amacını taşıyarak, paylaşılan duyguların yarattığı gurur atmosferiyle de bu özel anma programını daha da anlam dolu kılmıştır. Onu yâd etmek, sadece geçmişin hatıralarını anmakla değil, onun özünde taşıdığı fikirleri hayata geçirmek, onun izinden gitmek demek. O’nun mirası, Türk’ün davasını her daim yaşatmaya devam edecek.

Anma merasimi, Hollanda’daki Nogay Türklerinde Emel Aktan’ın sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Türkevi Hollanda Topluluğu Veyis Güngör‘ün açılış konuşmasıyla başladı. Veyis Güngör Azerbaycan Lahey Büyükelçiliği Müsteşarı Nurlan Aliyev, Elçilik Birinci Sekreteri Vusal Ibrahimov, Müsiad Hollanda Başkan Yardımcısı Ali Topal  ve programa katılan STK, medya temsilcileri ve tüm davetlileri selamlayarak, merhume Ganira Paşayeva’nın Türk Dünyasına yaptığı önemli katkıları hatırlattı. Güngör, “Avrasya Sivil Toplum Forumu, esasen “Türkiye Yüzyılı Vizyonu ve Türk Devletleri Teşkilatı felsefesinin, sivil alanda en somut bir tezahürüdür. 2011 yılından bu yana yapılan programlar Türk aklı projesinin bir ürünüdür” dedi.  Paşayeva’nın Hollanda’nın siyasi başkenti Lahey’de yapılan “Karabağ Sempozyumunda” dile getirdiği sözleri de duygu dolu bir anı olarak hatırlandı: “Allah bana Karabağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunu görmeden ölmeyi nasip etmesin.” Bu sözler, Paşayeva’nın vatan sevgisi ve özgürlük idealiyle dolu olan kişiliğini bir kez daha vurguladı. Programda, Hollanda’da yaşayan ve Azerbaycan’ın mille şairlerinden, aynı zamanda Çırpınırdı Karadeniz şiirini yazan Ahmed Cevad’ın akrabası olan Ramin Mamedov da bir selamlarma konuşması yaptı. Ardından, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, merhume ile olan hatıralarını paylaşarak, Paşeyeva nın Türk Dünyası İçin Yaptıklarını Kalın Çizgilerle Vurguladı. Tunçbilek Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı “Azerbaycan Parkı” ve “Hocalı Katliamı Anıtı” projeleri hakkında Paşayeva ya düşüncelerini sorduğunu ve onun kendisine yöneltilen bu soruya, derin bir duygu ve kararlılıkla, “İki ağayım bir pabuca girse gelirim, elbette anıt dikilsin” şeklinde bir cevap verdiğini katılımcılarla paylaştı. Program içerisinde, Ganira Hanım’ın yaşamına dair etkileyici sunumlar ve özel belgeseller izleyicilerle buluştu. Abdurrahman Ünal ve Hilal Doruk‘un okuduğu Ahıska ve Türkiye’m şiirleri, davetliler tarafından coşkuyla alkışlandı, duyguların derinliklerinde iz bıraktı. Programa veda etmeden önce, merhumeyi anmak adına Türk dünyasına ait yemekler yenildi ve merhumenin anısına dualar okundu, hayırla yâd edildi. Programda Hollanda Nogay Vakfı başkanı Orhan Demirci’nin torunlarının Nogay Türkleri kıyafetleriyle salonda yer almaları, katılımcıların bu çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirmeleri için sıraya girmeleri de dikkat çekti.

Haber: İrem Erten,

Fotoğraflar: İbrahim Çitil, İrem Ertem.

www.yenicag.info

2.3 K