Merhum Özbek Lider Kerimov`un kızı 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

Özbekistan’da Taşkent Ceza Mahkemesi, uzun bir süredir yargılaması devam eden Özbekistan’ın eski Devlet Başkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova ve suç ortaklarının duruşmasını tamamladı. Karara göre, Gülnara Kerimova 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gülnara Kerimova, Mart 2019’dan itibaren Taşkent şehrinin Zangiata bölgesinde kadın cezaevinde bulunuyordu. Kerimova ile yargılanan diğer kişilere de yolsuzluk soruşturmaları kapsamında ceza yağdı.

Daha önce, Gülnara Kerimova’nın tutuklanmasına ilişkin konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev, Kerimova’nın, Taşkent Savcılığı tarafından vergi kaçakçılığından, büyük Özbek şirketlerine ait para ve malların gasp edilmesinden ve devlet mülkünün çalınmasından mahkum edildiğini kaydetmişti.

Ayrıca Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un hapisteki kızı Gülnara Kerimova, geçen ay, devlet başkanı Mirziyoyev’e açık bir mektup yazarak; İsviçre’deki banka hesaplarında bulunan yaklaşık 700 milyon doları hapisten çıkarılması karşılığında vermeye razı olduğunu bildirmişti.

www.yenicag.info

462