NATO Konya için arabulucu olacak

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Almanya ile Türkiye arasındaki ziyaret krizine ittifak bünyesinde çözüm bulunmasını önerdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya ile Türkiye arasında çıkan Alman parlamenterlerin Konya’daki NATO üssünde görevli Alman askerlerini ziyaretleriyle ilgili anlaşmazlığa çözüm bulmaya çalışıyor.

Stoltenberg’in sözcüsü Genel Sekreterin her iki ülkeye milletvekillerinin ziyaretinin NATO çerçevesinde organize edilmesini önerdiğini açıkladı.

En kısa zamanda iki tarafın da benimseyebileceği bir çözüm formülü üzerinde anlaşmaya varılmasını umduklarını belirten sözcü, Konya’daki üssün Türkiye’nin IŞİD’e karşı desteklenmesi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Konya’da üslendirilen erken uyarı sistemi donanımlı AWACS keşif uçaklarının mürettebatı, kısmen Alman askerlerinden oluşuyor. Türkiye iki hafta önce üsteki Alman askerlerine parlamento heyeti tarafından yapılacak ziyaretin ertelenmesine karar vermişti.

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ üyelerine sığınma hakkı veren Almanya’dan söz konusu kişilerin iadesini istiyor. Ankara, Alman milletvekillerinin İncirlik’i ziyaret etmesini yasakladı ve bunun üzerine Berlin yönetimi askerlerini Ürdün’e taşımaya karar verdi.

NATO şimdiye kadar sadece anlaşmazlığa çözüm bulunması için çağrı yapmış ve müdahalede bulunmamıştı. NATO’nun tarafsız kalması, Almanya’dan tepki görüyordu.

Kaynak: Deutsche Welle

Yenicag.Info

www.yenicag.info

766