NATO Ukrayna’yla füze kalkanı anlaşmasını süresiz olarak erteledi

NATO, Rusya ile ilişkilerin gerginleşmemesi için Ukrayna’yla füze kalkanı anlaşmasını süresiz olarak erteledi.

Mepanews’in Wall Street Journal’in (WSJ) aktardığı habere göre NATO’dan bir kaynak, “Ukrayna’yı (görüşmelere) dahil etme konusunda bazı siyasi hassasiyetler var. Zira bunun Rusya tarafından aşırı tepkiye yol açabileceği ortada” dedi.

NATO ve Ukrayna, NATO’nun Avrupa’daki füze savunma sistemlerinin kullanılması sonucu meydana gelebilecek olayları görüşmeyi planlıyordu.

Olası sonuçlar arasında füzelerin ve füze parçalarının Ukrayna topraklarına düşmesi yer alıyor.

Kiev yönetimi ve ittifak arasında planlanan görüşmenin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği ise bilinmiyor.

NATO’nun Rusya’yla ilişkileri gerginleştirmek istemiyorsa bu konuya daha dikkatli yaklaşması gerektiğini belirten kaynak, ABD Başkanı Donald Trump’ın Moskova ile daha yakın işbirliği kararı alabileceği ihtimalinin de dışlanmadığını söyledi.

TRUMP, NATO GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump, dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

Açıklamada, “Ayrıca, taraflar Ukrayna sınırındaki çatışmasına potansiyel barışçıl bir çözümü konuştu. NATO’nun karşı karşıya kaldığı tüm güvenlik sorunları konusunda yakın temas ve iş birliği yapmaya devam edileceği konusunda mutabık kaldılar. Başkan Trump, Mayıs ayının sonlarında Avrupa’da yapılacak olan NATO liderler zirvesine katılacağını kabul etti” ifadeleri yer aldı.

NATO’dan yapılan açıklamada ise “Ukrayna’nın doğusunda görülen şiddetteki artışı ve barışçıl çözüm beklentisi görüşüldü” denildi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

1 K