Nazarbayev, Tokayev, Mirziyoyev, Putin, Trump... - Dünya liderleri Kırgızistan`ın Bağımsızlık Günü`nü kutluyor

31 Ağustos – Kırgızistan`ın bağımsızlığının 29. yıl dönümü nedeniyle dünya liderleri Kırgız lider Sooronbay Ceenbekov`u tebrik ediyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Ceenbekov`a gönderdiği tebrik mektubunda Azerbaycan-Kırgızistan arasındaki ilişkilerin bundan sonra daha da gelişeceğine ümid ettiğini vurguladı.

Kazakistan`ın kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev Ceenbekov`a gönderdiği mektupta Cumhrubaşkanı Ceenbekov`un başkanlığında Kırgızistan`ın bundan sonra daha da büyük başarılara imza atacağına eminliğini ifade etti.

Tebrik mektubu gönderdikten sonra Sooronbay Ceenbekov`u telefonla arayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tebriğini yineledi. Telefon görüşmesinde ikili ilişkiler ele alındı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov gönderdiği tebrik mektubunda, “Türkmenistan Hükümeti, halkı ve kendi adıma Size ve kardeş Kırgız halkına en içten tebriklerimi sunmaktan onur duyuyorum!” ifadelerini kullandı.

Cumhrubaşkanı Ceenbekov`u ve Kırgız halkını tebrik eden Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, son yıllarda iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin hızla gelişmesinden duyduğu memnuniyyeti dile getirerek, Özbekistan ve Kırgızistan`ın gelişen iş birliğinin tüm alanlara yansıyacağına ümid ettiğini vurguladı.

Tebriğinde, Kırgızistan`ı ‘iyi komşu ve stratejik ortak’ diye nitelendiren Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkelerin gelişmesinde ikili ilişkilerin önemine dikkat çekti.

Kırgızistan`ı Bağımsızlık Günü nedeniyle tebrik eden liderler arasında Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind ve Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife de yer aldı.

www.yenicag.info

789