Necdet Ünüvar'dan anlamlı Türkiye-Azerbaycan mesajı: Biri düşerse diğeri kaldırır

AK Parti Adana Milletvekili, TBMM Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu Başkanı Necdet Ünüvar, Yeni Çağ Azerbaycan‘a konuştu.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret eden Milletvekili, Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili şunları söyledi:

“Bugün Zeytin Dalı Harekatı’nın 14. günü. Türk Silahlı Kuvvetleri kendi sınır güvenliğini korumak adına başlattığı operasyonu başarıyla sürdürüyor. Şehitlerimiz ve gazilerimiz var, ama TSK ÖSO’yla birlikte bu harekatı en iyi şekilde sonlandıracaktır. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke, Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yok. Ama Türkiye’nin toprağında gözü olanlar var. Bu yüzden de Türkiye sınır güvenliğini korumak zorunda ve bu yönde verdiği mücadeleye büyük bir dirayetle devam ediyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz, bu kararı aldı ve çok başarıyla uyguluyor.”

Ünüvar, ayrıca Afrin’de gerçekleştirilen operasyona farklı ülkelerden gelen tepkiler üzerine de konuştu:

“Dünyadan farklı yansımalar söz konusu. Özellikle de Avrupa Birliği ve Amerikan kamuoyunda çatlak sesleri geliyor. ABD yönetimi de bir gün başka bir şey, bir gün başka bir şey söyleyebiliyorlar.”

Türkiye’nin yanında dimdik duran ve her türlü desteği esirgemeyen ülkelerin de olduğuna dikkat çeken Milletvekili, Azerbaycan’ın Türkiye için özel bir yeri olduğunu vurguladı:

“Her zaman olduğu gibi Afrin Operasyonu’nda da Azerbaycan’ın desteğini görüyoruz. Dün Çalışma Bakanlarımız Sayın Jülide Sarıeroğlu ve Sayın Selim Müslümov’la birlikte Cumhubaşkanı Sayın İlham Aliyev’le görüştük. Bizi bu konuda da desteklediklerini, dua ettiklerini, her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını ve bundan sonra da bunun böyle olacağını ifade ettiler. Milli Meclis Başkanı Sayın Oktay Esedov da, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Ahmedov, Azerbaycan Çalıma Bakanı Selim Müslümov da aynı şeyleri söylediler. Yani görüştüğümüz bütün yetkililerden aynı sıcak tutumu gördük, bundan da çok mutlu olduk. Türkiye ve Azerbaycan öteden beri hangisi düştüyse bir birinin elinden tutan iki ülke olmuştur. Bu yıl Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü kutlanacak. 1918’de Osmanlı İmperatorluğu yıkılma aşamasındayken 8 bin askerini çok güçlü ve yetenekli komutan olan Nuri Paşa liderliğiyle Azerbaycan’a gönderdi. O 8 bin eğitimli askerin 1137’i burada şehit oldu. Bakü’ye her gelişimizde biz de burada bulunan Türk Şehitliği’ni ziyaret ederek dualar okuyoruz.

1918’den sonra 1920’de Gazi Mustafa Kemal, Neriman Nerimanov’a bir mektup yazdı ve “Yeni kurulmakta olan bir Cumhuriyetiz, bize yardım edin” dedi. Neriman Nerimanov da, elinden ne geldiyse, gönderdi. 1923 yılında da Atatürk tekrar mektup yazarak dedi ki, biz borcumuzu ödemek istiyoruz. Neriman Nerimanov’un cevabıysa şöyle oldu: Kardeşin kardeşe borcu olmaz, kim düşerse diğeri onun elinden tutar kaldırır.

Pek çok konuda biz bu dayanışmayı görüyoruz. Mesela Dağlık Karabağ sorunu Azerbaycan için önemli, Türkiye için de aynı ciddiyetde olan bir meseledir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da, “Dağlık Karabağ kanayan bir yaraysa, bizim için de öyledir. Dolayısıyla Türkiye ve Azerbaycan’ın sevinci ve kederi ortak. Biz Zeytin Dalı Harekatı’nda Azerbaycanlı kardeşlerimizin en üst düzeydeki yetkilisinden vatandaşına kadar her kesin desteğini, duasını hep gördük. Zaten bizler etle tırnak gibiyiz.”

Ünüvar, Türkiye’nin bundan sonra atacağı adımlarının da sınır güvenliğini koruma doğrultusunda olacağını belirtti:

“Türkiye, ne olursa olsun sınır güvenliğini en iyi şekilde koruyacak. Türkiye’nin güneyinde oluşmuş PKK/PYD ve DAEŞ’le sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yani Türkiye, varlığını, birliğini her zaman sürdürecek.”

Muhabir: Aytek Yusifsoy

Fotoğrafçı: Emin Seferov

www.yenicag.info

1.8 K